Bugün kripto para piyasasında neden düşüş yaşandı?

Bugün kripto para piyasası, yaklaşık 2,5 milyar dolarlık tasfiyeye yol açan İran-İsrail çatışmasının neden olduğu artan riskler nedeniyle düşüşte.

Bugün kripto para piyasası düşüşte ve toplam piyasa değeri son 24 saatte %8,7 düşerek 2,17 trilyon dolara geriledi.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, son 24 saatte yüzde 7,5 değer kaybıyla düşüşe öncülük etti ve 14 Nisan'da 62.160 dolar civarına ulaştı. İkinci en büyük kripto para birimi Ethereum, aynı dönemde %10,6 düşüşle 2.900 dolardan işlem gördü.

İsrail-İran çatışması riskten kaçınmayı artırıyor

Kripto para piyasasında son 24 saatlik düşüş, 12 Nisan'da başlayan daha büyük bir düzeltmenin parçası. Bu periyot, İran'ın, İsrail'in Suriye'ye saldırısına misilleme olarak saldırı uçakları ve füzeleri fırlatmasının ardından Bu, İran ile İsrail arasında artan gerilimle aynı zamana denk geldi.

Riske duyarlı tüccarlar, önceki ve sonraki saatlerde son derece dikkatli davrandılar, sermayeyi kripto para birimleri gibi riskli pazarlardan uzaklaştırdılar ve ABD doları gibi daha güvenli limanlarda güvenlik aradılar.

Sonuç olarak doların başlıca yabancı para birimleri karşısındaki gücünü ölçen ABD doları, 12 Nisan'dan bu yana %0,79 oranında değer kazandı.

Kripto para piyasası, İran'ın İsrail'e karşı askeri operasyonlarını tamamladığının doğrulanmasının ardından toparlanıyor öneriler 14 Nisan'da istikrara kavuşuyor. Bu arada birçok analist pazarın düşüşte olduğunu söylüyor normal ” ve yükseliş trendinin yakında devam edeceğinden emin.

Yaklaşık 2,5 milyar dolar değerindeki kripto para pozisyonları tasfiye edildi

12 Nisan'dan bu yana kripto para piyasası, yalnızca son 24 saatte yaklaşık 964 milyon dolarlık tasfiye dahil olmak üzere yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde tasfiyelere tanık oldu. İlginç bir şekilde, uzun tasfiyelerin sayısı, kısa tasfiyelerden önemli ölçüde daha fazladır.

Uzun tasfiyelerin hakimiyeti, özellikle Bitcoin ve Bitcoin ETF girişleri 2024 yılına kadar yarı yarıya Bu, kripto para piyasasının, onu çevreleyen artan heyecan nedeniyle yukarı yönlü aşırı kaldıraçlı olduğunu gösteriyor.

Kazanç beklentisiyle daha büyük piyasa pozisyonları almak için borç alan tüccarlar, İran-İsrail çatışmasının neden olduğu ve kitlesel tasfiyelere yol açan ani piyasa gerilemelerine yakalandı. Bu, kripto para piyasasının olumsuz yönünü daha da şiddetlendirdi.

Teknik düzeltme mi?

Kripto para piyasasında bugünkü düşüş aynı zamanda bir yükseliş bayrağı modelidir Aynı zamanda bunu yapıyor gibi görünen düzeltici bir hareketin de parçası .

13 Mart'tan bu yana piyasa sürekli olarak boğa bayrağının üst trend çizgisini kırmayı başaramadı. Bu seviyeyi aşmaya yönelik önceki girişimler, bayrağın alt sınırına doğru düşüşlerle sonuçlanmıştı.

14 Nisan itibarıyla piyasa bu alt trend çizgisini yeniden test ediyordu ve potansiyel olarak üst trend çizgisine doğru bir geri dönüş için zemin hazırlıyordu; Bu sıçrama Nisan ayı sonunda 2,15 trilyon dolardan 2,5 trilyon doların üzerine çıktı. Bu arada, piyasanın bayrağın üst trend çizgisinin üzerine çıkması durumunda daha fazla kazanç meydana gelebilir.

Teknik analizin bir kuralı olarak yükseliş bayrakları, fiyat üst trend çizgisinin üzerine çıktığında ve önceki yükseliş trendinin zirvesinin üzerine çıktığında çözülen yükseliş devam formasyonlarıdır. Bu, kripto para piyasasını mevcut seviyelere göre yaklaşık %40 artışla 3,1 trilyon dolara çıkaracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir