Bir aydır öksürüyordu! Gün geçtikçe arttı… Nedenini ve ne olduğunu görün.

Gün geçtikçe artan öksürük nedeniyle hastaneye kaldırılan Sultan Değirmenci, tomografi makinesiyle muayene edildi ve sağ böbreğinin üzerinde 5 santimetre çapında kitle tespit edildi. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ahad Safaralıyev'in sağlıklı böbrek dokusunun korunmasına dikkat ederek yaptığı laparoskopik ameliyatla kitle başarıyla çıkarıldı. Hasta iki gün sonra sağlığına kavuştu. Günlerdir çektiği aşırı öksürükten ve böbreklerindeki kitleden kurtulan 62 yaşındaki Değirmenci, şunları söyledi: “Çok öksürdüm. Bir aydır bu sorunu yaşıyorum. Artık sağlığıma kavuştum” dedi.

“BÖBREK KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Böbrek tümörlerinin erken dönemde herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğini anlatan Op. Dr. Ahad Safaralıyev: “Genellikle rutin kontroller sırasında tespit ediliyor ya da başka sebeplerle tetikleniyorlar. İdrarda kan, sırt ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık gibi belirtiler böbrekte kitle varlığına işaret edebilir. Erken tanı ve tedavi böbrek kitlelerinin tedavisinde önemli rol oynar ve hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Her ne kadar bu tümörler metastaz yaparlarsa tedavileri çok zor olsa da kemoterapi ve radyoterapiye dirençlidirler. “Dolayısıyla böbrek kanserinde erken teşhis hayat kurtarır” dedi.

AW181700_01

Laparoskopik ameliyatın geleneksel açık ameliyata göre çok sayıda avantajı bulunduğunu vurgulayan Safaralıyev, şöyle konuştu: “Daha küçük kesiler gerektirdiğinden hastaların iyileşme süresi genel olarak daha hızlı oluyor. Bu yöntem hastaların hastanede kalış süresini kısaltır ve günlük aktivitelerine daha hızlı dönmelerini sağlar. Laparoskopik cerrahi daha az kan kaybıyla gerçekleştirilir. Bu, transfüzyon ihtiyacını azaltır ve postoperatif komplikasyon riskini azaltır. Ayrıca daha küçük kesilerin neden olduğu doku hasarının daha az olması, ameliyat sonrası ağrının azalmasına ve ağrı kesicilerin daha az kullanılmasına yol açar. Bu yöntem daha iyi kozmetik sonuçlar sağlar. “Kesiler daha küçük olduğundan dikiş izleri daha az belirgin oluyor” dedi.

(İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İranlı şarkıcı Moein Van'da konser verdi!  İzdiham yaşandı, cam kapılar kırıldıİranlı şarkıcı Moein Van'da konser verdi! İzdiham yaşandı, cam kapılar kırıldı
Papua Yeni Gine'de 6,5 büyüklüğünde deprem!Papua Yeni Gine'de 6,5 büyüklüğünde deprem!
Guterres'ten İsrail ve İran'a ılımlılık çağrısı!Guterres'ten İsrail ve İran'a ılımlılık çağrısı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir