Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin savaş suçlarının kovuşturulmasında oynadığı rol nedir?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

ICC Başsavcısı Karim Khan, Lahey Yüksek Mahkemesi'nden İsrail ve Hamas liderleri hakkında tutuklama emri çıkarmasını istedi. Bu hamle ne anlama geliyor ve Uluslararası Ceza Mahkemesi nasıl çalışıyor?

REKLAM

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) başsavcılarından Karim Khan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve üç Hamas lideri Yehia Sinwar, Muhammed Deif ve İsmail Haniye'yi, İsrail'de işlenen savaş suçlarından ve insanlığa karşı işlenen suçlardan sorumlu tuttu. Gazze Şeridi ve İsrail bu kişilerin tutuklanması yönünde çağrıda bulundu.

ICC soruşturma odalarından birinde üç hakim tarafından değerlendirilecek olan talebin kabul edilmesi halinde 124 ICC üyesi ülke bu kişileri tutuklamak zorunda kalacak. Amerika Birleşik Devletleri üye devlet olmasa da, tutuklama emirleri bu tür bireylerin seyahat etme kabiliyetini önemli ölçüde sınırlayabilmektedir.

Uluslararası Ceza Mahkemesi nedir?

ICC'yi kuran Roma Tüzüğü 1998 yılında kabul edilmiş ve 1 Temmuz 2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından onaylanmış olmasına rağmen bağımsız çalışan Yüksek Mahkeme, insanlığa karşı suçlardan sorumlu kişileri yargılamak üzere kurulmuştur. soykırım ve saldırı suçları.

Başsavcı geçtiğimiz günlerde Euronews'e şunları söyledi: Kağan, “Savcılığın rolü hesap verebilirliği sağlamak ve cezasızlığın güvenli bir sığınak bulmamasını sağlamaktır.” dedi.

Lahey'deki mahkeme genellikle yüksek profilli şüphelilere karşı soruşturma yürütüyor. Yüksek Mahkeme'nin kendi polis gücü bulunmadığından üye devletler şüphelileri tutuklamak için müdahale ediyor.

Ancak Divan'ın Roma Tüzüğü'nü imzalamamış birçok ülke üzerinde zorlayıcı bir yetkisi bulunmamaktadır. Mesela mahkemenin çeşitli suçlamalarla hedef aldığı Rusya gibi İsrail de imzacı ülkeler arasında yer almıyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, ülkelerin kendi topraklarında işlenen suçları kovuşturamadığı veya kovuşturma konusunda isteksiz olduğu durumlarda müdahale eder.

Bu konuda “Soykırıma, savaş suçlarına ve insanlığa karşı suçlara karşı hükümlerimiz var” dedi. “Sadece doğrudan failleri, yani tecavüz, öldürme veya bombalama eyleminde bulunduğundan şüphelenilenleri değil, aynı zamanda askeri veya siyasi üstleri de suçlama olanağımız var. Bu, Roma Tüzüğü kapsamında yasal bir araç olarak sahip olduğumuz bir şey ve bunların haklı kıldığı deliller var. öyle,” dedi Khan. Bunu kullanacağız.”

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde devam eden 17 soruşturmada şu ana kadar 42 tutuklama kararı çıkarıldı ve 21 şüpheli tutuklandı. 10 şüpheli hüküm giydi, 4'ü ise beraat etti.

ICC'nin İsrail ve Filistin topraklarıyla ilişkisi nedir?

Yüksek Mahkeme 2015 yılında “Filistin Devleti”ni üye olarak kabul etti.

Bu kararın ardından Khan'ın selefi, Filistin topraklarında işlenmiş olabilecek olası suçlara ilişkin soruşturma açacağını duyurdu. Netanyahu daha önce bu kararı taraflı olduğu gerekçesiyle kınamıştı.

Aralık ayında Ramallah ve İsrail'i ziyaret eden Khan, hem Filistinli yetkililerle hem de 7 Ekim Hamas saldırısında öldürülen veya rehin alınan İsraillilerin aileleriyle görüştü.

Ziyaretin ardından Khan, Hamas militanları ve İsrail güçleri tarafından işlenen olası suçlara ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi soruşturmasının “ofisi için bir öncelik olduğunu” söyledi.

ICC başka kimleri suçladı?

Geçen yıl mahkeme, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında, onu Ukrayna'dan Rusya'ya çocuk kaçakçılığından sorumlu tutarak tutuklama emri çıkarmıştı.

Buna yanıt olarak Putin, Khan ve Uluslararası Ceza Mahkemesi hakimleri için tutuklama emri çıkardı.

Mahkemenin suçladığı diğer yüksek profilli liderler arasında soykırımın sorumlusu olmakla suçlanan devrik Sudanlı lider Ömer El Beşir de yer alıyor.

Eski Libya lideri Muammer Kaddafi, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin 2011 yılında hükümet karşıtı protestolara yönelik baskıyla ilgili suçlamalar nedeniyle hakkında tutuklama emri çıkardığı bir diğer liderdi.

Tutuklama kararı neden önemlidir?

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin tutuklama kararı çıkarması, tarihte ilk kez Batılı bir müttefikin ve Batı tarzı bir demokrasinin liderinin mahkemeye çıkması anlamına gelecek. ICC daha önce Afrika ülkelerine çok fazla odaklandığı için eleştirilmişti.

REKLAM

Khan, tutuklama talebiyle ilgili kararında eşitlik ilkesinin önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bugün, uluslararası hukukun ve silahlı çatışma yasalarının herkes için geçerli olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir