İsrail'deki en büyük Netanyahu karşıtı protesto: Göstericiler ateşkes çağrısında bulundu

Protestocular, Hamas'ın Gazze'de tuttuğu düzinelerce rehinenin serbest bırakılması için ateşkes anlaşması ve erken seçim çağrısında bulundu

REKLAM

İsrailliler, geçen yılın ekim ayında başlayan savaşta Netanyahu'ya karşı en büyük protestoyu düzenledi

Gazze'ye yönelik saldırıların Ekim ayında başlamasından bu yana on binlerce İsrailli hükümet karşıtı protesto için Kudüs'ün merkezinde toplandı.

Protestocular, Hamas'ın Gazze'de tuttuğu düzinelerce rehinenin serbest bırakılması için ateşkes anlaşması ve erken seçim çağrısında bulundu.

İsrailliler 7 Ekim Hamas saldırısından sonra genel olarak birlik içindeydi.

Neredeyse altı ay süren çatışmalar, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun liderliği konusundaki bölünmeleri yeniden alevlendirdi, ancak ülke büyük ölçüde savaştan yana olmayı sürdürüyor.

Netanyahu, Hamas'ı yok etme ve tüm rehineleri eve getirme sözü vermişti, ancak bu hedeflerin ulaşılması zor olduğu ortaya çıktı.

Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sırasında Gazze'deki rehinelerin neredeyse yarısı serbest bırakıldı.

Ancak uluslararası arabulucuların geri kalan rehineleri eve getirme çabaları başarısızlıkla sonuçlandı.

Görüşmeler Pazar günü yeniden başladı, ancak yakın zamanda herhangi bir ilerleme belirtisi görülmedi.

Rehinelerin aileleri zamanın daraldığına inanıyor ve Netanyahu'ya karşı hoşnutsuzluklarını giderek daha fazla dile getiriyorlar.

İsrail ordusu Şifa hastanesinden çekildi

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nin en büyük sağlık kompleksi olan Şifa Hastanesi'ni işgal ederek hastanenin tamamını yerle bir ettikten ve geride onlarca ölü bıraktıktan 14 gün sonra geri çekildi.

AA Haber'in haberine göre görgü tanıkları, İsrail ordu güçlerinin Şifa hastanesi ve çevre yerleşimlerden tamamen çekilerek güneye, Gazze şehrinin güneybatısındaki Tel el-Heva ilçesine doğru ilerlediğini söyledi.

Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin geri çekilmeden önce Şifa hastane kompleksinin tüm binalarını yaktığını ve tamamen söktüğünü, hastanenin cerrahi binasının zeminlerini ve odalarını tamamen yıktıklarını, geri kalanını yaktıklarını, ana resepsiyon ve acil servis binasını da yaktıklarını söyledi. odayı binaya yerleştirip içerideki tüm tıbbi malzemeleri yok etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir