Altın, Fed'in faiz indirimi beklentilerinin ardından yeni bir rekora imza attı

Çalkantılı zamanlarda güvenli liman olarak görülen altın, Pazartesi günü 2.265,73 dolarla yeni bir zirveye ulaştı.

REKLAM

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceği beklentilerinin artmasıyla Pazartesi günü yeni bir rekor kırdı.

Değerli metal Pazartesi günü 2.265,73 $'lık yeni bir zirveye ulaştı.

Cuma günü, ABD'de yakından takip edilen Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) endeksi Mart ayında Şubat ayına göre hafif bir artış gösterdi ancak çekirdek veriler hafif düştü.

Fed Başkanı Jerome Powell, raporun “aşağı yukarı beklentilerle uyumlu” olduğunu ve politika yapıcıların %2'lik uzun vadeli enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini söyledi.

Powell, son enflasyon verilerinin Fed'in istediğinden yüksek olduğunu ancak Şubat ayı rakamlarının “kesinlikle görmek istedikleriyle daha uyumlu” olduğunu söyledi.

Verilerin, uzmanların Haziran ayında faiz indirimi beklentileri üzerinde çok az etkisi olduğu görülüyor ancak Powell, oranların 2008 küresel mali krizinden sonra görülen seviyelere düşme ihtimalinin düşük olduğu konusunda uyardı.

Fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskının yanı sıra, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının daha da yayılacağı endişesi ve artan jeopolitik gerilimler nedeniyle altına olan talep de fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Pazar günü Lübnan'a düzenlenen hava saldırısı ve İsrail'in Hizbullah'ın füze birimi komutanının “ortadan kaldırıldığını” açıklaması gerilimi daha da artırdı.

İsrail ve İran'ın desteklediği grup, aylardır neredeyse her gün sınıra ateş açıyor.

Yatırımcılar, Ukrayna'nın uzun süredir devam eden savaşına ilişkin gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Faiz getirisi sağlamayan altın için merkez bankalarının fonlama maliyetlerini düşürmesi olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Çünkü güvenli liman statüsü onu yatırımcılar için daha çekici kılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir