YSK Başkanı Yener açıkladı! 4 yerde seçimler yenilenecek… Tarih: 2 Haziran

Yener, 31 Mart yerel yönetimler genel seçim sonuçlarına YSK'da itiraz sürecini haber yapan basın mensuplarını tebrik etti.

Tatil döneminde de çalışmalara devam ettiklerini belirten Yener, olağan itiraz sürecinin dün sona erdiğini, olağanüstü itiraz sürecinin ise 14 Nisan Pazar günü sona ereceğini hatırlattı.

Her seçim döneminin kendi şartlarında değerlendirilmesi gerektiğini ancak 2019'daki muhalefet süreci ile 2024'teki muhalefet süreci arasında pek bir fark olmadığını rahatlıkla söyleyebileceğini belirten Yener, şöyle konuştu: “Geçmişte bazında farklılıklar olabilir. “2019 yılında illerde itiraz olmadı ya da çok az itiraz oldu.” “Bu dönemde daha fazla olmuş olabilir. Şu ana kadar süreç normal seyrinde devam ediyor.” dedi.

4 PARÇADAN 6 SEÇENEK KABUL EDİLDİ

Siyasi partilerin itirazlarının sonuçları hakkında bilgi veren Yener, şunları söyledi:

“Bu süreçte tüm siyasi partilerimizin itirazları kabul edildi, bazıları reddedildi. AK Parti'nin itirazları 2 yerde kabul edildi. Aynı şekilde CHP'nin de 1 yerdeki itirazı kabul edildi. MHP'nin de itirazları oldu. MHP'nin itirazları kabul edildi.” 1 yerde itirazlar kabul edildi, DEM partisinin itirazları ise 2 yerde kabul edildi: “Belediye meclisimize yapılan itirazlar kabul edildi. Süreç devam ediyor. Meclisimiz bugün saat 14.00'te toplanacak. Öğleden sonraki toplantılarımız tatil döneminin diğer günlerinde de devam edecek.”

Kanunda seçimlere olağanüstü muhalefet koşullarının öngörüldüğüne vurgu yapan Yener, şöyle konuştu: “Siyasi partilerimizin genel merkezleri, aldığımız kararların kanunun öngördüğü şartlar çerçevesinde incelenmesini talep etmektedir. Aldığımız kararların yeniden gözden geçirilmesi talep edilmektedir. gözden geçirildi.” dedi.

Dünya Seçim Organları Birliği'nin (A-WEB) “En İyi Uygulamalar ve Girişimler” alanında YSK'ya ödül verme kararını değerlendiren Yener, ödülün 2023 seçimlerine ilişkin sunulan başvurular ve yapılan değerlendirmeler sonucunda verildiğini söyledi. önceki seçim süreci.

Başkan Yener, “Bu sadece kurumun bizim dönemimizdeki faaliyetleriyle ilgili değil. Bunu ülkemiz YSK'nın 1950'den bu yana yapılan seçimlerde kazandığı ödül ve taçlandıran başarı olarak tanımlayabiliriz.” dedi.

4 YERDE SEÇİMLER YENİLENECEK

Öte yandan Yener, itirazın kabul edilmesi üzerine Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi, Edirne ili ve Sivas seçim bölgesinde yeniden seçim yapılacağını, seçimlerin 2 Haziran'da yapılacağını belirtti. seçim takviminde… (AA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Tıpkı bir film gibi!  Issız adaya düştülerTıpkı bir film gibi! Issız adaya düştüler
Trabzon'da davul ve flütlerle İmamoğlu'na hoş geldiniz!  Sloganlar dikkat çekti: Başkanım Allah'a fedadırTrabzon'da davul ve flütlerle İmamoğlu'na hoş geldiniz! Sloganlar dikkat çekti: Başkanım Allah'a fedadır
Karamollaoğlu'ndan Hamas liderine taziye mesajıKaramollaoğlu'ndan Hamas liderine taziye mesajı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir