Yapay Zekayla Diriltilenler Psikolojinizi Şok Edebilir – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, “ölü robotlar” veya “keder robotları” olarak adlandırılan yapay zeka tabanlı uygulamaların özellikle çocuklar için risk oluşturabileceğini söyledi.

YAS SÜREÇLERİNİ KESİLEBİLİR

Hakemli Felsefe ve Teknoloji dergisinde yayınlanan çalışma, çocukların yas tutma süreçlerinin bu tür hizmetler nedeniyle bozulabileceğini vurguladı. Araştırmada, “Bu tür hizmetleri sağlayan hiçbir şirket, çocukların 'ölü robotlarla' etkileşiminin yararlı olduğunu veya en azından bu savunmasız gruba zarar vermediğini gösteremez” ifadesine yer veriliyor.

Independent Türkçe'de yayınlanan araştırmaya göre akademisyenler, bu tür yapay zeka destekli hizmetlerin net düzenlemelerle kontrol altında tutulması gerektiğini söyledi.

Araştırmanın ortak yazarlarından Katarzyna Nowaczyk-Basinska şu değerlendirmeleri paylaştı:

Üretken yapay zekadaki hızlı ilerlemeler, internete erişimi olan ve bazı temel bilgilere sahip hemen hemen herkesin, ölen bir yakınını canlandırabileceği anlamına geliyor. Yapay zekanın bu alanı etik açıdan mayın tarlasıdır.

“Dijital ahiret endüstrisi” adını verdikleri bu sektörün hızla büyüdüğünü söyleyen bilim insanları, şirketlerin toplanan verileri reklam amaçlı bot üretmek için kullanabileceğine de dikkat çekti. Araştırmanın ortak yazarlarından Tomasz Hollanek, yapay zekayla desteklenen simülasyonların şirketlerin reklamlarında rol oynayabileceğini veya kullanıcılara çeşitli ürünler satmaya çalışabileceğini söyledi.

Hollanek, “İnsanlar bu tür simülasyonlara karşı güçlü duygusal bağlar geliştirebilir ve bu da onları manipülasyona karşı savunmasız hale getirebilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir