X-59: NASA'nın yolcu jetlerinde süpersonik çağı yeniden başlatabilecek 'sessiz' jeti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve havayolu Lockheed Martin, 2018 yılında başlatılan “sonikten daha hızlı yolcu uçağı projesi” kapsamında “sessiz” bir süpersonik uçak ürettiklerini duyurdu.

REKLAM

NASA yönetiminin iki numarası Pam Melroy, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Bugün süpersonik uçuş, gök gürültüsü benzeri bir patlamaya neden oluyor. Bu, bunun yoğun nüfuslu alanlarla sınırlı olmasını gerektiriyor. “Sizin patlamalarınızla karşılaştırıldığında, bu sadece bir fısıltı. “Bir açıklama yaptı.

NASA'ya göre X-59 adı verilen süpersonik uçak, 30 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde olup sesten 1,4 kat daha hızlı gidiyor.

Bu da saatte yaklaşık 1480 kilometre hızla uçabileceği anlamına geliyor.

Yolcu uçağının konik, sivri burnunun, normalde havada uçağın ses hızından daha hızlı hareket eden bir nesnenin neden olduğu, insan kulağının patlama veya gök gürültüsü olarak algıladığı şok dalgalarını kırmaya yardımcı olduğu söyleniyor.

“X-59 seyahat şeklimizi değiştirmeye yardımcı olacak”

NASA2018'de geleneksel süpersonik uçaklardan daha az gürültü üreten süpersonik bir uçak geliştirmek. Questst misyonunu başlattı.

Misyonun sadece birkaç yıl içinde “iddialı bir konseptten” gerçeğe dönüştüğünü belirten Melroy, şunları söyledi: “X-59 seyahat şeklimizi değiştirmeye yardımcı olacak ve bizi çok daha kısa sürede birbirimize yakınlaştıracak”. dedi.

Mevcut yasal düzenlemelere göre süpersonik uçakların dünya üzerinde uçması yasaktır.

Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün (ICAO) 2025 yılına kadar kara üzerinden uçan süpersonik uçaklara yönelik ticari uçuş izinleri için gerekli düzenlemeleri geliştirmesi bekleniyor.

Ticari bir süpersonik uçağın uçurulması mümkün olsaydı seyahat süresinin önemli ölçüde azalacağını belirten Melroy, şöyle konuştu: “Bu buluş, ticari süpersonik seyahatin yeryüzünde yapılabilirliğini gerçekten yeniden tanımlıyor. New York'tan Los Angeles'a uçuş süresini yarı yarıya azaltıyor.” “dedi.

Bu yıl ilk kez uçağı havaya kaldırmayı hedefleyen NASA, uçuş testlerini tamamladıktan sonra uçağı şehirler üzerinde uçuracak.

Bu testler sonrasında yapılacak kamuoyu araştırmalarında kent sakinlerine uçak gürültüsü hakkında ne düşündükleri sorulacak.

Resim düzenleyici • Roselyne Min

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir