Tevfik Özlü: Risklerinizi bilin, tıbbi tedavi ve önerileri göz ardı etmeyin

genişletmek

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Dünya Sağlık Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Dünya Sağlık Örgütü'nün kuruluş günü olan 7 Nisan, her yıl Dünya Sağlık Günü'dür. Her yıl Dünya Sağlık Günü'nün teması şu şekildeydi: 'Sağlık benim hakkım' olarak tanımlandı. Sağlıklı doğar, sağlıklı kalır.” Sağlığını korumak, geliştirmek, hastalık veya sakatlık durumunda mümkün olduğu kadar yeniden kazanmak her insanın hakkıdır. Ancak bu hakkın kullanılması yalnızca kişinin kendi varlığıyla mümkün olamaz. Sağlıklı çevre, temiz hava solumak, güvenli ve içilebilir su, sağlıklı beslenme, sağlıklı barınma. “Sosyal koşullar, savaşların ve göçlerin önlenmesi, barış, bulaşıcı hastalıkların kontrolü ve uygun çalışma ve çalışma koşullarının sağlanması gibi sosyal konular” Çünkü fiziksel ve zihinsel sağlık, kişinin sağlığının belirleyicileridir” dedi.

Modern tıbbın çözümleri sayesinde artık hasta ve doktor işbirliğiyle mükemmel sonuçlara ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Özlü, şöyle konuştu: “Birey olarak sağlığımız için yapmamız gereken önemli ve belirleyici şeyler var. Sağlığımız, hastalıklarımız, tedavileri, risklerimiz, sağlığımızı yönetmek, sağlıklı beslenmek, bulaşıcı hastalıklardan korunmak.” Zararlı alışkanlıklardan uzaklaşma, aktif yaşam/spor, temizlik/hijyen, bol sıvı tüketimi, kaliteli ve yeterli uyku, stres yönetimi gibi konularda bilgilenmeli ve doğru davranışlar geliştirmeliyiz.

Sağlıklıysanız, çalışarak ve doğru yöntemleri kullanarak hayallerinize/hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Ancak bazen kaybettiğiniz sağlığınızı, sahip olduğunuz diğer şeylerle geri kazanamazsınız. Biz doktorların temel misyonu sağlığınızı korumak, geliştirmek, sağlık problemlerinizi çözmenize yardımcı olmak, her türlü hastalığı tedavi etmek ve sağlığınıza kavuşturmaktır. Modern tıbbın çözümleri sayesinde artık hasta ve doktor işbirliğiyle mükemmel sonuçlara ulaşabiliyoruz. Risklerinizi bilin, sağlığınızı yönetmeyi öğrenin ve tıbbi tedavileri ve önerileri göz ardı etmeyin. Sağlıklı kalın ve sağlıklı yaşayın. Size her zaman yardıma hazırız dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir