SON HABERLER | Bakan Tunç'tan DEM partisi açıklaması: “Devam ederse kapatılabilir”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, DEM Partisi'nin kapatma çağrısına ilişkin, “Kapatılan partiler oldu, şu anda devam eden davalar var. Dolayısıyla DEM Partisi de aynı yolu izlerse aynı muameleyle karşı karşıya kalacaktır. ” dedi.

Tunç, Türkiye'nin yüzyılında çocuk hakları konulu panelin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

DEM partisinin kapatılması çağrılarına ilişkin soruyu yanıtlayan Tunç, demokratik siyaset yaptığını iddia edenlerin teröre karşı tavır alması gerektiğini söyledi.

Geçmişte teröre karşı tavır almadığı için ihbar edilen ve kapatılan partilerin olduğunu hatırlatan Tunç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Böyle bir hukuki süreç yaşamak istemiyorsanız terörle mesafenizi koruyun, terörü ve şiddeti reddedin. Demokratik siyaset yapmak istiyorsanız siyasetinizi özgürce yapın. Çünkü insanlar size oy verdiğinde size oy verirler. Size hizmet edin, teröre destek vermeyin. Terörü destekleyenler şiddeti teşvik eder.” Açıklama yapılırsa, uygulama yapılırsa, böyle bir politika yapılırsa, demokratik hukuk devleti elbette buna izin vermez, yetkili makamlar müdahale eder. Düşünce özgürlüğü. ve sonuna kadar ifade… Herkes bu konuyu hiçbir kısıtlama olmadan eleştirebilir ama bir sınırı var “Özgürlüğün de bir sınırı var. Bu, ülkemizin bölünmez bütünlüğüdür, milli birlik ve beraberliğimizdir, hak ve bireysel özgürlüklerimizdir, Yaşam hakkının düşmanı terörle mücadele tek bir terörist kalmayıncaya kadar devam edecektir.”

SUR'DAKİ DEVLET BAŞKANLARINA YÖNELİK SORUŞTURMA

Bakan Tunç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaretler nedeniyle Diyarbakır Sur'da başlatılan soruşturmayla ilgili soru üzerine, devlet adamlarına yönelik hakaret edici açıklamaların kabul edilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Bu çirkin açıklamalarla ilgili derhal soruşturma başlatıldığını, gözaltı ve tutuklama işlemlerinin yapıldığını hatırlatan Tunç, şöyle konuştu:

“Bu tür olaylar bir daha yaşanmamalı. Milletimizin sinirleriyle oynayıp, milletimizin hassas olduğu, ülkemizin ve devletimizin birlik ve beraberliği, bilinçlendirme gibi konularda bu hukuk dışı uygulamaları yaparsanız, Bayrağın indirilmesi, adli ve idari soruşturmalarla karşı karşıya kalınacaktır. Herkes, anayasa yoluyla milletten aldığı yetkiyi kullanmalı ve bunu hukuk çerçevesinde kullanıp millete hizmet etmelidir. Başka yerlere, teröristlere izin vermemeliler. kuruluşlar.”

“BELEDİYEDE KAYIYIM ATANMASINI İSTEYEN VAR MI?”

Geçmişte teröre destek ve suç eylemlerine destek veren taraflara dava açıldığını hatırlatan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kapatılan partiler oldu, devam eden davalar var. Yani DEM aynı yolu izlese aynı muameleyi görür. 78 DEM üyesi belediye var. Terörü destekleyen bir uygulama olursa ne olur? Anayasamızın ve Belediyeler Kanunumuzun 127. maddesi uygulanıyor mu? Bir belediye yönetimi teröre destek veriyorsa, bir partinin aniden kapatılmasını isteyen var mı? Devletin gönderdiği paraları millete hizmet etmek yerine başka yerlere, millet düşmanlarına aktarmaya kalkarsanız bir belediyeye kayyum atanmasını ister misiniz, bunun geçmişte örnekleri vardı ve bunlar Elbette uygulamalar tekrarlanırsa anayasa ve kanunlar çerçevesinde verilen yetkiler kullanılacaktır.”

ANAYASA ÇALIŞMALARI

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruya ise Yılmaz Tunç, bu dönemde anayasa reformu sayılabilecek birçok değişiklik yapıldığını hatırlattı.

Yapılan çok sayıda değişikliğin maddeler arasındaki bütünlüğü bozduğuna dikkat çeken Tunç, şöyle konuştu:

“Türkiye, darbe anayasasından kurtulup, süreçte elde edilen sonuçları koruyarak, demokratik, sivil ve katılımcı yeni bir anayasa oluşturmalıdır. Umarım bunu yapacak tek yer TBMM'dir.” . TBMM Başkanımız bu yönde yoğun bir şekilde çalışıyor. Partilerin anayasa değişiklik önerileri “Umarım sivil toplumun da görüşü alınarak, Meclis'te uzlaşma sağlanarak başarılı olurlar ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başında milletimize olan borcumuzu yerine getiririz.”
Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Otizmli kardeşler Türkiye'nin gururu oldu!Otizmli kardeşler Türkiye'nin gururu oldu!
Aktar CHP'ye “sürpriz” transfer! Özgür Özel rozetini taktı
313 gün sonra kemik parçaları bulundu!  Korkunç olasılık...313 gün sonra kemik parçaları bulundu! Korkunç olasılık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir