Sıcaklıklar arttı ve artıyor! Uzman uyardı: Ölümcül zehirlenmelere neden olabilir

Gıda yoluyla insan vücuduna taşınan bakteri, virüs, parazit, toksin ve kimyasallar gıda zehirlenmesine neden olabiliyor. Artan sıcaklıkların da etkisiyle yaz aylarında gıda zehirlenmesi vakaları ciddi oranda artıyor. Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, gıda zehirlenmesine neden olan dört çeşit bakteri bulunduğunu söylüyor. Bunlardan ilki, en yaygın bakteri türü olan “stafilokok”tur. Bu bakterinin et, süt, süt ürünleri ve iyi yıkanmamış malzemelerden hazırlanan salatalarda bulunduğunu belirten Gültaç Dayı Çamır, zehirlenme belirtilerinin bakteriyel gıdayı yedikten 2-3 saat sonra ve kusma reaksiyonuyla başladığını söyledi.

BAKTERİLER ÖLÜMCÜL ZEHİRLENMEYE NEDEN OLABİLİR

Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, et, süt ve salatadan kaynaklanan gıda zehirlenmelerinde en sık görülen bir başka bakteri türünün de “shigella” olduğunu belirterek, bu bakterinin neden olduğu zehirlenmelerde belirtilerin süresinin bir veya iki gün olduğunu söyledi. Gültaç Dayı Çamir, “Bu bakteri mide bulantısı, kusma, ateş, kramp, karın ağrısı ve dışkıda kan gibi belirtilerle kendini gösteriyor” diyor. Gıda zehirlenmelerinin en ciddi ve ölümcül olanlarından biri de “clostridium botilinum”dur. Bu bakteri konserve yiyeceklerde, etlerde, sebzelerde ve meyvelerde bulunabilir. Gültaç Dayı Çamir, “Bu bakteri felce neden olabilir, nefes almayı engelleyebilir ve ölüme neden olabilir.”

ET YERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

iStock-1734001555

Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, öncelikle nasıl ve nereden geldiği bilinmeyen, nasıl saklandığı bilinmeyen, kontrol edilmeyen ve tezgahlarda açık şekilde satılan ürünlerin fiyatları düşük olduğundan satın alınmaması gerektiğini söyledi. Et tüketecek kişilerin standartlara uygun olarak şarküteriden alması gerektiğini söyledi. Güvenilir markaların paketli ürünlerinin de satın alınabileceğini belirten Diyetisyen Gültaç Dayı, şöyle konuştu: “Paketli ürünleri satın alırken ambalajın zarar görmemiş olmasına dikkat edin. Etiketleri okuma alışkanlığı edindiğinizden emin olun. Üzerinde yazan üretim ve son kullanma tarihlerini kontrol edin. “Hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklardan dolayı çiğ süt tüketmeyin” dedi.

GIDA SAKLAMA ÖNERİLERİ

iStock-1434696836

Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, besinlerin bozulmasını önlemenin en pratik yolunun buzdolabında veya derin dondurucuda saklamak olduğunu söyleyerek, pişmiş besinlerin hemen tüketilmemesi durumunda iki saat içinde buzdolabına konulması gerektiğini ekledi. Gültaç Dayı Çamır, buzdolabında bulunan ve tüketime çıkarılması gereken gıdaların yetmiş derecenin üzerinde ısıtılması gerektiğini, aynı gıdanın tekrar tekrar ısıtılmaması gerektiğini söyledi. Çamır, şöyle konuştu: “Buzdolabından çıkardığınız gıdaları, buzları çözüldükten sonra tekrar dondurucuya koymayın. Pişmiş gıda ile çiğ gıdanın temasından kaçının. Kişisel hijyeninize dikkat edin. Gıda zehirlenmesini önlemek için yemek hazırlayan herkesin ellerini en az iki dakika sabunla yıkaması önemlidir. “Ayrıca ellerinde kesik veya açık yara bulunan kişiler yemek hazırlamamalı ve gerekiyorsa bu yaralar hiçbir şekilde gıdayla temas etmeyecek şekilde sarılmalı ve mutlaka eldiven kullanılmalıdır.”

SEBZE VE MEYVELER İYİCE YIKANDIKTAN SONRA TÜKETİLMELİDİR

karın ağrısı iç hastalıkları

Özellikle çiğ et, yumurta veya kümes hayvanı gibi yiyecekleri hazırladıktan sonra kişilerin ellerini iyice yıkaması gerektiğini söyleyen Çamir, riskli yiyecekler, pişirilmeden yenilecek meyve ve sebzelerin hazırlanmasında ayrı kesme tahtası ve bıçak kullanılması gerektiğini söyledi. Çamir şöyle devam etti: “Sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Yemeğin iyi piştiğinden emin olun. Yeterli süre ve sıcaklıkta pişirilmeyen besinler, zararlı bakterilerin sindirim sistemine taşınmasına neden olabilir. İshal ve kusma durumunda mutlaka dinlenmeli ve temiz su, ayran, maden suyu, şekersiz çay ile sıvı alımını arttırmalısınız. İshaliniz varsa; “Pirinç lapası, yoğurt, muz, şeftali ve haşlanmış patates tüketmelisiniz.”
Bu içerik Nilgün Akbıyık tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bakan Göktaş'tan açıklama! "Türk girişimcilerin Cezayir'deki varlığı her iki ülke için de hem ekonomik hem de stratejik önem taşıyor."Bakan Göktaş'tan açıklama! “Türk girişimcilerin Cezayir'deki varlığı her iki ülke için de hem ekonomik hem de stratejik önem taşıyor.”
Korsan taksi şoförünün kadın müşteriye yaptığı iğrenç davranışKorsan taksi şoförünün kadın müşteriye yaptığı iğrenç davranış
Balyoz cinayetinin sırrı çözüldü!  Balyoz cinayetinin sırrı çözüldü! “Çünkü soyadları aynı…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir