Seçimlere özel basın merkezleri kurulacak

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 31 Mart'ta yapılacak yerel yönetim genel seçimlerinin, başta Türkiye olmak üzere uluslararası kamuoyu tarafından ilgiyle takip edilmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulacak basın merkezlerinin amacı, ulusal ve uluslararası basın mensuplarının seçimlere ilişkin gelişmeleri sağlıklı ve hızlı bir şekilde takip edebilmelerine katkıda bulunmaktır.

Basın merkezleri, gün boyunca seçimleri takip etmek amacıyla yerli ve yabancı deneyimli gazetecilerin ve yurt dışından gelen uluslararası gazetecilerin kullanımına açık olacak.

Seçim sonuçlarına ilişkin veriler Anadolu Ajansı (AA) tarafından Ankara ve İstanbul'da kurulacak basın merkezlerinde sağlanacak. Gazetecilere seçim sonuçlarını anlık takip edebilmenin yanı sıra teknik altyapı, simultane çeviri ve canlı yayın olanakları da sağlanacak.


Ayrıca “Seçim tarihi ve Türkiye'nin demokratik deneyimi” konulu bir sergi de düzenlenecek.

Akademisyenler, kanaat önderleri ve kamu kurumu temsilcilerinin gün boyu ziyaret edeceği basın merkezlerinde ulusal ve uluslararası basın mensupları konuklarla röportaj yapabilecek.

Basın merkezlerinde, Türkiye'nin geçmişten günümüze çok partili siyasi hayatına, demokrasi ve seçim deneyimlerine, seçim kampanyalarına ilişkin fotoğraf ve görsellerin yer aldığı “Seçim Tarihi ve Türkiye'nin Demokrasi Deneyimi” temalı sergi açılacak. .

Ankara'da Point Otel ve İstanbul'da The Marmara Taksim'de kurulacak basın merkezleri, 31 Mart Pazar günü saat 14.00'ten itibaren basın mensuplarının hizmetine açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir