Saniyede trilyonlarca görüntü yakalayabilen 'SCARF' kamera – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Kanada Ulusal Araştırma Enstitüsü'nde çalışan bir grup bilim insanı, profesyonel kameraları paramparça eden bir çalışma yarattı. Uzmanlar, 156,3 terahertz (THz) kodlama hızında çalışabilen özel bir kamera üretti. Yani bu kamera saniyede 156,3 trilyon görüntü yakalama özelliğine sahip. “SCARF” adı verilen kamera, son kullanıcı için değil, bilimsel araştırma amaçlı tasarlandı.

Webtekno haberine göre ağır çekim fonksiyonlu kameralardaki sorunu ortadan kaldıran SCARF, birçok açıdan dikkat çekiyor. Bu cihazlar saniyede yüzlerce kare fotoğraflıyor. Bu nedenle bir görüntüde maksimum ayrıntıyı elde edersiniz. Ancak piyasada bulunan ağır çekim kameralarla bilimsel çalışmalar yapmak pek mümkün değil. Örneğin, bu tür kameralar, bir yarı iletkenin soğurulması veya bir metal alaşımının iletkenliksizliği gibi ultra hızlı reaksiyonları görüntüleyemez. SCIARPA bu durumu ortadan kaldırdı.

O NASIL ÇALIŞIR?

Bilim adamları, SCARF'ı geliştirirken standartlaştırılmış optik bileşenler ve özel bir algoritma kullandılar. En basit haliyle bu kamera, hesaplamalı bir görüntüleme yöntemini kullanır. Bu süreçte tüm piksellere 156,3 THz’e varan kodlama hızları sunuluyor. Bu, ultra hızlı görüntü taramasına olanak tanır. Elde edilen trilyonlarca görüntü özel bir algoritma ile işlenerek tek bir görüntüye dönüştürülür. Ayrıca SCARF, mevcut ağır çekim tekniklerine göre daha düşük maliyetli, daha verimli ve daha kaliteli sonuçlar sunar.


Bilim insanları SCARF ile tamamen yeni keşifler yapabileceklerine inanıyorlar. Çünkü bu kamera mikro olayları görüntülemenize ve incelemenize olanak sağlayacak. Bu durumda SCARF ile devrim niteliğinde bilimsel gelişmeler elde edilebilir. Ancak bu cihazın ne zaman seri olarak kullanılacağı henüz belli değil. Kanadalı bilim insanları iki şirketle anlaşma imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir