“Salgın hastalıklara neden olabilir” Havaların ısınmasıyla artış yaşandı “O dönemi mutlaka kaçırmayın…”

Son günlerde havaların ısınmasıyla birlikte sinek popülasyonunda da artış yaşandı. Özellikle sivrisinekler yüzünden vatandaşları mutsuz ediyor. Bu konuda açıklama yapan pandemi bilim kurulu üyesi bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, şunları söyledi: “Sivrisinekler çeşitli mikropların taşıyıcılarıdır. İklim ısındıkça sinek popülasyonunun arttığını gözlemliyoruz. Özellikle deprem bölgelerinde salgınlara neden olabiliyor. Bu sorunun ciddi ve sistematik bir şekilde ele alınması gerekiyor. Zamanında müdahaleler önemlidir. “Örneğin belediyelerimiz ve Sağlık Bakanlığımız larva dönemini kaçırmadan ortak çalışma yaparak önlem alabilirler” dedi.

“Bu devam ederse salgının kapımızda olduğuna inanıyorum”

Geceleri sineklerden uyuyamadıklarını söyleyen Fatma Keser, şöyle konuştu: “Hava sıcak olunca sinekler hemen dışarı çıktı. Her yıl aynı şey. Bu olguya karşı neden mücadele etmediğimizi anlamak zor. Böyle devam ederse bir salgının kapımızda olduğunu düşünüyorum. Belediyelerden, Sağlık Bakanlığından ve diğer tüm yetkililerden bu konuda harekete geçmelerini rica ediyoruz. “Adana'da sivrisineklerin çokluğundan dolayı insanlar sıtmadan ölüyordu. Tedbir almak için tekrar aynı şey mi olur?” dedi. (İHA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
En son haberler |  Dünyanın konuştuğu soykırım davasına Türkiye müdahil!  Bakan Fidan kararı açıkladıEn son haberler | Dünyanın konuştuğu soykırım davasına Türkiye müdahil! Bakan Fidan kararı açıkladı
Sıcaklık arttıkça bir araya toplandılar ama Pazar günü...Sıcaklık arttıkça bir araya toplandılar ama pazar günü…
Yerlikaya'dan polise “1 Mayıs” teşekkürü: Dünyaya örnek oldunuz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir