“Sağlığın dönüşümü kaosun ortaya çıkmasına neden oldu” – Son Dakika Sağlık, Cumhuriyet'in Ege Haberleri

İzmir Tabip Odası, 1 Nisan Kovid-19'dan Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü kapsamında Bostanlı'daki Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı'nda anma etkinliği düzenledi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, meclis üyelerinin uzmanı. Uzman Dr. Behiye Munğan, Prof.Dr. Hakan Kültürsay ve doktorların katıldığı anma töreninde saygı duruşunun ardından Süleyman Kaynak bazı açıklamalarda bulundu.

“6,8 MİLYON KAYIP KAYBI OLDU”

Beş yıldır Kovid-19 ve benzeri viral salgınların etkisi altında bir dönem yaşandığına dikkat çeken Kaynak, şöyle konuştu: “Bu çok ciddi dönemde dünya genelinde 700 milyona yakın vaka ve 6,8 milyon ölüm yaşandı. Dünyada yaklaşık 10 kişiden biri bu hastalığa yakalandı ve bin kişiden biri hayatını kaybetti. Ülkemizde 17 milyondan fazla insan hastalandı, 102 bin 174 canımızı kaybettik. Hastalığın yayıldığı ilk günlerden itibaren dünya çapında milyonlarca insan hayatını kaybetti, hastalar karantinaya alındı, sokağa çıkma yasağı getirildi, işyerleri kapatıldı, uzaktan çalışma sistemine geçildi, maske kullanımı zorunlu hale geldi, birçok ülkede sınırları kapattı ve seyahatler durma noktasına geldi. Kısacası hayatımız tamamen alt üst oldu. Fakirler daha da fakirleşti. Ülkemizin kamu yönetimi halkımızı yalnız bırakmıştır. “Desteklemek yerine bağış yapabilmeleri için onlara halka açık IBAN numaraları verildi” dedi.

“COVID'E BULAŞANLARIN YÜZDE 10'U SAĞLIK ÇALIŞANLARIYDI”

Salgının en ağır yükünü doktorların ve sağlık çalışanlarının çektiğini vurgulayan Süleyman Kaynak, şöyle konuştu: “Doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız gece gündüz hayat kurtarmaya çalıştılar, günlerce sevdiklerinden uzak kaldılar ve zar zor nefes alarak hastalarına nefes vermeye çalıştılar. . koruyucu kıyafetlerin altında. Maskeler yüzlerinde derin yaralar bırakmış, tanık oldukları kayıplar ise ruhlarında derin yaralar bırakmıştır. Salgının başlangıcından bu yana neredeyse 5 yıl geçti, birçok şey yavaş yavaş eski durumuna döndü ama ne kayıplarımız azaldı, ne de sağlık çalışanlarının ruhunda açılan yaralar iyileşti. Salgın, ülke genelindeki eşitsizliklerin ve genel yoksulluğun yol açtığı sağlık sorunlarının yanı sıra daha ciddi bir kırılganlık da yarattı. Neoliberal kapitalizmin zayıflattığı sağlık sistemi ve 20 yıldır uygulanan sağlıkta dönüşüm kabusu, bu salgınla bilimsel ölçekte değil, birinci basamak sağlık hizmetlerinde ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında baş etmeyi hedefleyerek büyük bir kaosa neden oldu. salgın bilimi. Maske dağıtımından aşı dağıtımına kadar yönetim zaafları, eşitsizlik ve yetersizlikler, bu salgının ülkemizde giderek büyüyen bir felakete dönüşmesine yol açtı. Salgının birinci basamak sağlık hizmetleri yerine hastanelerde ele alınması stratejisi, salgının toplumsal düzeyde yayılmasının önlenmesinin mümkün olmadığı ve bunun bedelini sağlık çalışanlarının canlarıyla ödediği sonucunu da ortaya çıkardı. Aslında Kovid'e yakalananların yüzde 10'u sağlık çalışanlarından oluşuyor.

176 DOKTORUN HAYATI

Kaynak, dünya genelinde 180 bin, Türkiye'de ise 513 sağlık çalışanının Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu kayıpların 176'sı doktorlardı. Öte yandan kamu yönetimi başından beri doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza gerekli yeterli maske ve kişisel korunma imkanlarını, yeterli iş imkanlarını sağlamayı amaçlamamış ve sağlık çalışanlarını bu konuda büyük bir kayıtsızlıkla yalnız bırakmıştır. Aslında kamu yönetimi, garip bir şekilde, hastalananların izinlerini, özlük haklarını, hatta meslek hastalığı durumunu bile büyük bir kayıtsızlıkla ihmal ediyordu. Onun için bu salgın bu kadar zor atlatıldıysa ama daha kötü bir şeyden korunduysak bu, kamu yönetiminin teşkilatı ve becerisi sayesinde değil, doğrudan insan fedakarlığıyla, üstün gayretiyle, doktorlarımızın adeta emeğiyle başarılmıştır. ve sağlık çalışanları. “Bu yolda hayatını kaybeden meslektaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın anısına saygıyla eğiliyoruz” dedi.

“İNSAN DEĞİL BETONU TERCİH EDEN POLİTİKALARI KINIYORUZ”

AKP hükümetinin politikasını eleştirmeye devam eden İzmir Tabip Odası Başkanı, şunları söyledi: “Üstelik 6 Şubat depremini afete çeviren ülkemizde her doğa olayını felakete çeviren kamu yönetimi, bu durumu afete dönüştürdü. Her türlü yağışın felakete dönüşmesi ve uzun yıllardır devam etmesi, betonu insana tercih eden politikalarını kınıyor ve bu davada kaybettiğimiz onbinlerce canın anısına saygıyla eğiliyoruz. Maddi ve manevi yaralanan depremzedelerimize de geçmiş olsun, şifalar diliyoruz.Son yirmi yılda sağlık alanında yaşanan ağır yıkımlar, sağlıkta dönüşüm adı altında uygulanan doktorlara ve sağlık çalışanlarına yönelik düşmanca tutum ve düzenlemeler, Deprem bölgesinde ve ülkemiz genelinde sağlık sistemi çökmüşken, ben hâlâ Meclis'teyim, hangi ihtiyaçtan, hangi hızla ele alındığı, ülkemizde hekimliğin artık uygulanmayacağı, uygulanmayacağı belli değil. Pek çok endişe verici planı, bilimden ve akıldan uzak, bir meslek haline getiren oldu bittiye dönüştürme çabalarını anlamak veya açıklamak mümkün. Bu vesileyle tekrar hükümete yöneliyor ve mesleğe katkı sağlayan tüm taraflar, TTB ve Tabip Odaları ile işbirliği içinde sağlık sisteminin yeniden inşası için gerekli tüm düzenlemeleri geliştirmesini ısrarla talep ediyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir