Pakistan Yüksek Mahkemesi eski Başbakan İmran Han'ın “devlet sırlarını ifşa ettiği” gerekçesiyle cezasını indirdi

İslamabad Yüksek Mahkemesi, halen cezaevinde bulunan eski Başbakan İmran Han'ı “devlet sırlarını ifşa etme” suçlamasından “derhal temyiz” kararıyla beraat ettirdi.

REKLAM

Pakistan Yüksek Mahkemesi, halen hapiste olan eski Başbakan İmran Han'ın “devlet sırlarını ifşa etme” suçlamasıyla verilen mahkumiyet kararını bozdu.

Ancak Khan'ın avukatı ve kurucusu olduğu Pakistan Adalet Hareketi (PTI), eski başbakanın başka bir davadaki mahkumiyeti nedeniyle şimdilik hapiste kalacağını söyledi.

Khan, Pakistan'ın İslamabad'daki Washington büyükelçisinin gönderdiği kamuya açık gizli yazışmaları yapmak suçundan 2022 yılında alt mahkeme tarafından 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Davanın bir parçası olarak Khan, ülkesinin Washington büyükelçisi Esad Majid Khan ve ABD Dışişleri Bakanlığı arasında kamuya açık gizli diplomatik yazışmalar yapmakla suçlandı.

Ancak geçen yılın ağustos ayından bu yana cezaevinde olan Han, yanlış bir şey yapmadığını ve siyasi amaçlarla cezaevinde tutulduğunu iddia ediyor.

Ayrıca Khan, söz konusu telgrafın 2022 yılında Moskova'ya yaptığı ziyaret sonrasında Pakistan ordusu ve ABD hükümetinin kendi hükümetini devirmeye yönelik bir komplonun kanıtı olduğunu iddia ediyor. Washington ile birlikte ülke siyasetinde aktif olan Pakistan ordusu , bu suçlamayı reddediyor.

Federal Soruşturma Ajansı (FIA), eski Başbakan Khan ve yardımcılarına Devlet Sırları Yasası'nı ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açmıştı.

İslamabad Yüksek Mahkemesi Pazartesi günü yapılan duruşmada, İmran Khan'ı “devlet sırrını ifşa etme” suçundan “derhal temyiz” kararıyla beraat ettirdiğini duyurdu.

Han'ın kabinesinde (2018-2022) Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Şah Mehmud Kureyşi de aynı suçlamalardan beraat etti. Karar, tutuklu lider için “büyük bir hukuki zafer” olarak değerlendirildi.

Pakistan Adalet Hareketi'nin (PTI) hukuk işleri sözcüsü Naeem Panjutha, mahkemenin kararını açıklamasının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı: “Allah'a şükür, ceza bozuldu.”

“Devlet sırrının ifşa edilmesi” davası, Khan'ın Pakistan'da Şubat ayında yapılacak seçimler öncesinde mahkum edildiği dört davadan biriydi.

Diğer iki davada verilen cezalar ise Han'ın temyizi nedeniyle ertelendi.

Ancak Pazartesi günkü beraat kararına rağmen eski kriket yıldızı, “Bibi” lakaplı eşi Bushra Khan ile “İslami geleneklere aykırı” şekilde evlenme suçlamasıyla yargılandığı başka bir davada kendisine verilen yedi yıllık cezayı çekmeye devam edecek. “. “.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir