Oppenheimer'ın atom bombasını konu alan “tartışmalı” filmi Japonya'da gösterime girdi

Oscar ödüllü 'Oppenheimer' filminin, nükleer saldırıya uğrayan tek ülke olan Japonya'da gösterilemeyecek kadar tartışmalı olduğu yönünde spekülasyonlar vardı.

REKLAM

Oscar'larda en iyi film ödülünü kazanan tartışmalı “Oppenheimer” Japonya'da gösterime girdi.

Japonya'ya atılan ilk atom bombasının hikayesini anlatan filmin, ülke nüfusuna duyarlı olduğu ve gösterilmeyebileceği söylendi.

'Oppenheimer'ın gösterildiği Tokyo'nun merkezindeki büyük bir sinemada sergilenen küçük bir posterde, “filmin 100 milyon dolarlık bir bütçeyle yapıldığı ve dünya çapındaki gişede yaklaşık 1 milyar dolar hasılat elde ettiği” duyurusu yapılıyordu.

Amerikan gişe rekorları kıran film, Temmuz ayında “Barbie” ile aynı anda gösterime girdi; Ancak “Barbie” Japonya'da ağustos ayında vizyona girerken “Oppenheimer” aylarca vizyona girmedi.

Filmin savaş zamanı nükleer saldırıya uğrayan tek ülke olan Japonya'da gösterilemeyecek kadar tartışmalı olduğu yönünde spekülasyonlar vardı.

İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden günler önce, Ağustos 1945'te Amerika Birleşik Devletleri'nin şehirlere atom bombası atması sonucu Hiroşima'da yaklaşık 140.000, Nagazaki'de ise 74.000 kişi öldü.

“Amerikan merkezli”

Kentin uluslararası film festivali başkanı Kyoko Heya, AFP'ye Christopher Nolan'ın filmini “fazla Amerikan merkezli” bulduğunu söyledi.

“Bu gerçekten Hiroşima halkının izlemeye dayanabileceği bir film mi?” Heya sordu ve “Şimdi bu filmi birçok insanın izlemesini istiyorum” dedi.

Japon basınında çıkan haberlerde, filmin bombaların neden olduğu hasarı göstermediği yönünde eleştiriler ortaya çıktı.

Film, bombanın icadına öncülük eden Amerikalı fizikçi J. Robert Oppenheimer'ın hikayesini anlatıyor.

Oppenheimer'ın filmi, aralarında Christopher Nolan'ın en iyi yönetmeni ve Cillian Murphy'nin en iyi başrol oyuncusunun da bulunduğu yedi Oscar kazandı.

Bombadan sağ kurtulan ve Hiroşima'nın eski belediye başkanı olan 96 yaşındaki Takashi Hiraoka, bu ayın başlarında kentte yapılan özel bir gösterimde, “Atom silahlarının dehşeti çok daha fazla anlatılabilir ve tasvir edilebilirdi” dedi.

Bugün 1,2 milyon nüfuslu Hiroşima'da saldırıyı hatırlatan kubbeli bir bina ve müze kalıntıları bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir