Kripto para uzmanları Bitcoin halvinginden sonra ne bekliyor?

Bitcoin yarılanması kripto para dünyasında bir başka dönüm noktası olsa da topluluk liderleri olayın farklı alanları nasıl etkileyeceği konusunda farklı bakış açılarına sahip.

20 Nisan'da Bitcoin ağı, 840.000 bloğun çıkarılmasının ardından dördüncü yarılanma etkinliğini başarıyla gerçekleştirdi. Bu olay, madencilik ödüllerini blok başına 6,25 Bitcoin'den (BTC) 3.125 BTC'ye düşürdü; bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 200.000 dolar değerindeydi.

Cointelegraph, Dubai'deki Token2049 etkinliğinde ünlülerle konuştu ve Bitcoin yarılanması ve bunun kripto para birimi endüstrisi üzerindeki potansiyel etkisi hakkındaki düşüncelerini aldı.

Dubai'deki son Token2049 etkinliğine katılanlar. Kaynak: Cointelegraph

Kripto para sektörü on kat büyüyebilir

Avalanche'ın kurucusu Emin Gün Sirer, halvinge ilişkin iki farklı bakış açısını paylaştı. Gün Sirer, teknolojik açıdan yarılanmanın pek de iyi olmadığını savunuyor. Açıkladı:

“Bir teknoloji uzmanı olarak Bitcoin yarılanmasını büyük bir şey olarak görmüyorum. Neden? Çünkü bu ayrı bir olay. Ve birdenbire Bitcoin sisteminin güvenliğine ayrılan bütçe yarı yarıya azaldı. yarıya kesilir.”

Ünlü isim, yarılanmanın madencilere ödenen “miktarın” azalmasıyla sonuçlandığına inanıyor. Gün Sirer, bunun, ağı korumak için daha az paraya ihtiyaç duyulması anlamına geldiğini savunuyor.

Avalanche Kurucusu Satoshi'nin Hala 'Canlı' Olduğuna, Bitcoin Halving'in Değişebileceğine İnanıyor:

“Bence Satoshi bugün hayatta olsaydı, yarılanmanın gerçekleşme şeklini ayrık bir fonksiyondan, bir nokta fonksiyonundan daha sürekli bir fonksiyona değiştirirdi, böylece ödüller daha kademeli olarak azalırdı.”

Yönetici yarılanmanın teknoloji açısından daha iyi bir çözüm olabileceğine inansa da Sirer, olayın kripto para birimleri üzerinde iyi bir etki yarattığını da kabul etti.

“Bu, sektörde çok fazla spekülasyon yarattı, çok fazla satın alma yarattı, birçok insan Bitcoin'de pozisyon aldı ve bu da sektörün geri kalanı için genel olarak olumluydu” diye ekledi.

Sirer, bunun kripto para birimlerine olan ilginin yenilenmesi açısından da harika olduğunu açıkladı ve alanın on kat büyüme yolunda olduğunu öngördü. “Kripto para endüstrisinin en az 10 kat büyüdüğünü görüyorum, hatta daha fazla değil, bence Bitcoin'in önünde çok fazla büyüme var.”

Hemen etki yok

Gün Sirer, kripto para sektörünün uzun vadeli büyüme potansiyeline dikkat çekerken Tether CEO'su Paolo Ardoino, Cointelegraph'a yarılanmanın fiyat üzerinde hemen bir etki yaratmayabileceğini söyledi. Ardoino şu açıklamayı yaptı:

“Bence yarılanma ikonik bir şey, Bitcoin fiyatını hemen etkileyecek bir şey değil.”

Yönetici yarılanmanın BTC fiyatı üzerinde hiçbir etkisi olmayacağına inansa da Ardoino, Bitcoin spot borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) potansiyel etkisine ilişkin söylemini sürdürüyor.

“Bunu beklemiyorum. Belki olacak, belki olmayacak. Ancak Bitcoin yarılanmasının zaten kesin olduğunu düşünüyorum. Kesin olmayan şey, Bitcoin ETF'ye olan büyük ilgiydi” diye ekledi.

Ardoino, en büyük hedge fonlarının henüz Bitcoin ETF'lerine girmediğini açıkladı. Yönetici, emeklilik fonları ve diğer hedge fonlarının yatırım yapmaya başlamasıyla “büyük hamleler göreceğiz” dedi.

Kripto para birimlerinde kod kanundur

The Open Network (TON) Foundation'ın yatırım sorumlusu Justin Hyun'a göre, ETF'lerin kripto alanına yeni oyuncular getirmesiyle yarılanma, kodun kripto sektöründe kanun olarak nasıl çalıştığını gösteriyor.

Hyun, Bitcoin yarılanmasını ilk kez deneyimleyenlerin kripto endüstrisinin nasıl çalıştığını göreceğine inanıyor. Açıkladı:

“Bu başka bir doğrulama olacak. Başından beri önceden tasarlanan bu şeyde olduğu gibi, kodun sonunda kripto para biriminde yasa haline gelmesi, kimsenin bir düğmeye basmasına gerek kalmadan gerçekleşir.”

Yönetici, kripto para birimleri dışındaki daha geniş topluluğun bunu gördüğünde, farklı ağlar ve bunların kod ve kullanıcılarla nasıl etkileşime girdiği konusunda daha fazla merak uyandıracağını umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir