İstanbul'daki uçak kazasının ardından personelin diyaloğu günün gündemiydi! “Pilot kesin Karslıdır” yorumuyla paniği yatıştırdı

İniş takımları devreye girmeyen kargo uçağı, gövdesine indiğinde büyük bir facianın eşiğindeydi. Kazada ölen ya da yaralanan olmadı. Panik anları saniye saniye kameralara yansıdı. O dönemde havalimanı çalışanlarının yaptığı yorumlar sosyal medyada viral oldu.

OLAY ANI KAMERADA

Tekerlekleri ilk olarak arkadan açılan uçağın gövdesine inerken böyle yakalandı. Felaketin ardından yaşanan anlarda sürtünme nedeniyle alevlerin kısa süreliğine ortaya çıktığı görüldü. İtfaiye ekiplerinin uçağa hızlı müdahalesi de görüntülere yansıyor.

8faadfb6-805e-4fe7-903e-bdf6f75d5eed

“PİLOT KESİNLİKLE KARSLI O”

Bu arada uçağın iniş anını görüntüleyen personel ve yanındaki memurun sözleri de kaydedildi. Uçak inerken bir personel, “Tekerleği yok, tekerleği yok. Yere çarptı. Geçmiş olsun arkadaşlar. Ama pilota selam olsun, iyi indi, kesinlikle Kars'tan.”

183894_İSTANBUL-HAVALİMANI-KARGO-UCAĞI-GOVD

PİLOT İLE KULE ARASINDAKİ KONUŞMA

Uçağın pilotu ile kule arasındaki konuşma ortaya çıktı. Piste inmeye çalışırken burun dişlisinin takılı olmaması nedeniyle pisti bypass eden pilot, durumu kuleye bildirdi. Onay aldıktan sonra havada birkaç tur atan Fedex kargo uçağının daha sonra bu durumu görmek için kulenin yanından geçeceğini söylüyor. Daha sonra pilot kuleden onay alır ve kulenin görebilmesi için uçakla alçak geçiş yapar. Daha sonra inişe hazırlanan pilot, ön iniş takımı açılmayınca uçağı piste kendi gövdesinin üzerine indiriyor.

f448f246-f33c-4a3b-b71b-e8921bf19429

“UÇAK YAKLAŞIK 371 METRE ÜZERİNDE İLERLEDİ”

Öte yandan kurtarma çalışmaları devam ederken İGA Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış bir açıklama yaptı. Karakış, “Bir kargo uçağı hidrolik arıza nedeniyle ön iniş payandasını açamadığı için sağ 1-6 pistimize acil iniş yaptı.” Dedi.

96650f58-ce04-4739-b4ef-fcfa23f0441f

Karakış, şöyle konuştu: “Pistimize inen uçak, ana iniş takımı üzerinde belli bir noktadan sonra uçağı gövde üzerinde bırakarak yaklaşık 371 metre gövde üzerinde başarıyla ilerleyerek pistin merkez noktasında kalarak acil iniş yaptı. . Sorulduğunda şu cevabı verdi: “Öncelikle soruşturmanın tamamlanması gerekiyor, ardından havayolunun uçağıyla ne yapacağına karar vermesi gerekiyor.”

DETAYLAR SİLİNDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da İstanbul Havalimanı'nda düşen kargo uçağıyla ilgili açıklama yayınladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Fedex Havayolları'na ait FX6238 Fransa/İstanbul kargo uçuşunu yapan N110FE kayıt numaralı Boeing 763 tipi uçak, 8 Mayıs'ta (bugün) İstanbul'da kafa kafaya düştü. yerel saatle 07:55'te havalimanına geldi (pilotun ifadesine göre hidrolik arıza nedeniyle. İstanbul Havalimanı ATC birimine iniş takımlarının kullanılmadığını bildirdi ve yerel saatle 08:17'de piste indi). Ön iniş takımları kapalı halde pistte kalan 16R uçağına Havaalanı Kurtarma ve İtfaiye (ARFF) ekipleri müdahale ederek, kazada ölen veya yaralanan olmadığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığımızca uzmanlar atanıyor.”

(DHA-IHA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Türk Hemofili Derneği'ne Türk Hemofili Derneği “2024 Dünya Hemofili Federasyonu Başkanlık Ödülü”nü Aldı
Fabrika sahibinin tüyler ürperten ölümü!  O anlar kameralara yansıdı...Fabrika sahibinin tüyler ürperten ölümü! O anlar kameralara yansıdı…
Belediye meclisinde gerginlik!  Gerginlik arttı, yayını kestilerBelediye meclisinde gerginlik! Gerginlik arttı, yayını kestiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir