İsrail'in Filistinli gazeteci Abu Akile'yi öldürmesinin üzerinden 2 yıl geçti

Katar merkezli El Cezire televizyonunun kıdemli saha muhabiri Ebu Akile, İsrail güçlerinin kamptaki mültecilere yönelik baskını takip ederken 11 Mayıs 2022 sabahı erken saatlerde İsrail askerleri tarafından başından vurularak öldürüldü. Batı Şeria'nın Cenin şehrinden.

Olay sırasında Abu Akile'nin yanında bulunan meslektaşı Ali el-Sumudi de sırtından yaralandı.

25 yıldır Filistin'de görev yapan gazeteci Ebu Akile'nin, görev başında olmasına ve üzerinde “basın” yazan çelik yelek olmasına rağmen İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi, ciddi yaralanmalara neden oldu. reaksiyon sonuçları.

İsrail güçleri, Filistin'in Arap dünyasındaki yüzü olarak bilinen Ebu Akile'nin son yolculuğuna uğurlandığı, naaşını taşıyan tabutun tehlikeye girdiği işgal altındaki Doğu Kudüs'te geniş katılımlı cenaze töreninde kalabalığa saldırdı. yere düşmek.

Televizyonlarda canlı yayınlanan ve sosyal medyada geniş çapta paylaşılan bu görüntüler kamuoyunu şaşkına çevirdi ve İsrail polisinin cenazeye saygısızlığı gündem oldu.

Tüm deliller İsrail askerlerinin kasıtlı olarak öldürdüğüne işaret ediyor.

Pek çok uluslararası kurumun inceleme ve incelemeleri sonucunda Ebu Akile'nin kasten öldürüldüğü ve İsrail askerleri tarafından hedef alındığı ortaya çıktı.

Londra Üniversitesi'ne bağlı araştırma kuruluşu “Adli Mimarlık” ve Filistinli örgüt Al-Haq'a bağlı “Araştırma Mühendisliği Birimi” tarafından Eylül 2022'de yürütülen olayla ilgili ortak soruşturmada, İsrail askerlerinin Filistinli gazeteciyi kasten öldürdüğü ortaya çıktı.

Gazetecilere ateş açıldığı ana ilişkin mevcut görüntüler ve 3 boyutlu ölçüm yöntemi kullanılarak yapılan incelemede, “Olayda kasıtlı, ısrarlı ve defalarca ateş açıldığı, ateş açan askerin görebildiği” sonucuna varıldı. Hedefin bir gazeteci olduğu öğrenilirken, etrafındakilerin Abu Akile'ye ilk yardım yapması engellendi ve ateş açıldı.” “O dönemde bölgede silahlı Filistinli yoktu” gibi çok sayıda sonuca varıldı.

Ebu Akile'nin ölümüne neden olan merminin görüntüsünü elde eden Al Jazeera, merminin İsrail ordusunun kullandığı mühimmatın bir parçası olduğunu söyledi.

Al Jazeera'nin araştırma haberinde, askeri uzmanların görüşlerine dayanılarak yapılan incelemeler sonrasında Abu Akile'nin ölümüne neden olan yeşil uçlu merminin zırhı delecek şekilde tasarlandığı ve M4 tüfeğinde kullanıldığı belirtildi. Haberde bunların İsrail kuvvetleri tarafından kullanılan 5,56 mm kalibreli mermiler olduğu da ortaya çıktı.

Birçok medya kuruluşu ve CNN, The New York Times ve Bellingcat gibi açık kaynaklı istihbarat platformlarının veri analizine dayanan araştırma raporları da İsrail'in sorumluluğuna dikkat çekti.

Ebu Akile'nin ailesi ve El Cezire televizyonu, Filistinli gazetecinin öldürülmesiyle ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC) şikayette bulundu.

Başvuruda, UCM'ye sunulan delillerin İsrail askerlerinin Abu Akile'nin bulunduğu yerden vurulmadığını, aksine İsrail ordusunun Filistinli gazeteciyi vurduğunu açıkça ortaya koyduğu ve ordunun iddiasının İsrail'in “Filistinli Gazetecinin ateş hattında öldürüldüğü” iddiası yalanlandı.

İsrail'in açıklamaları zamanla değişiyor

Başlangıçta olaydaki sorumluluğunu reddeden ve Filistinli silahlı grupları sorumlu tutan İsrail, çelişkili açıklamaların ardından gelen uluslararası tepkiler üzerine yavaş yavaş ve dolaylı olarak Ebu Akile'nin ölümündeki sorumluluğunu kabul etti.

İsrail ordusu sözcüsü, Filistinli silahlı unsurların ne zaman ve nerede kaydedildiği belli olmayan bir şekilde ateş ettiği bazı görüntüleri ilk kez Ebu Akile'nin ölümünden kısa bir süre sonra yayınladı ve adamın öldürülmesinden Filistin tarafını sorumlu tuttu. Filistinli gazeteci.

Ardından İsrail ordusu 17 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Ebu Akile'nin ölümünün “hangi taraftan kaynaklandığının bilinemediğini” söyledi.

Açıklamada, ordunun soruşturmasına göre Ebu Akile'nin “kasten vurulmadığı ve ayrım gözetmeksizin ateş açan Filistinli silahlı kişiler tarafından mı, yoksa yanlışlıkla bir İsrail askeri tarafından mı vurulduğunun tespit edilmesinin mümkün olmadığı” vurgulandı.

Çok sayıda bağımsız uluslararası kuruluş ve medya kuruluşunun İsrail askerlerinin sorumluluğunu kınayan çalışmaları sonrasında İsrail ordusu, 5 Eylül'de yayınladığı nihai raporunda “Ebu Akile'nin uçaktan çıkan ateş sonucu kazara ölme ihtimalinin çok yüksek olduğunu” duyurdu. “. İsrail ordusu.”

Ebu Akile cinayetiyle ilgili olarak hiçbir İsrail askeri hakkında soruşturma başlatılmadı.

İsrail “şeffaf olmayan, yüzeysel ve zaman alıcı” soruşturmalar yürütüyor.

ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), 2001'den bu yana aralarında Abu Akile'nin de bulunduğu 20 gazetecinin İsrail askerleri tarafından öldürülmesiyle ilgili olarak İsrail'in şu ana kadar kimseye soruşturma başlatmadığını, sorumluları ise ceza süresinin uzatılmasıyla “beraat ettirdiğini” duyurdu. yasal işlemler.

CPJ'in, Abu Akile cinayetinin birinci yıl dönümü nedeniyle hazırladığı raporda, İsrailli yetkililerin, çoğunluğu İsrail'den görev başındayken öldürülen gazeteciler hakkında “şeffaf olmayan, yüzeysel ve zaman alıcı” soruşturmalar yürüttüğü vurgulandı. . Ebu Akile dahil.

Raporda şöyle deniliyor: “2001 yılından bu yana 20 gazetecinin öldürülmesiyle ilgili olarak kimseye soruşturma açılmadı. Hukuki süreçler, deliller dikkate alınmadan, olayların sorumlu kolluk kuvvetlerini temize çıkaracak şekilde yürütülmüştür. İsrailli yetkililer gazetecilerin öldürülmesiyle ilgili hukuki süreçleri uzatarak hesap vermekten kaçınıyor ve Filistinliler adalet arayışını engelliyor.”

ABD İsrail söylemini benimsedi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ebu Akile'nin ölümüne neden olan kurşunla ilgili başlatılan adli tıp soruşturmasının sonuçlarına ilişkin 4 Temmuz 2022 tarihli açıklamasında, “Ölüme neden olan kurşunun kaynağının tespit edilmesinin mümkün olmadığını” duyurdu. Ebu Akile'nin” ifadesine yer verildi ancak “muhtemelen İsrail güçleri tarafından vurulduğu” sonucuna varıldı.

ABD'nin, Ebu Akile cinayetiyle ilgili olarak İsrail'i doğrudan suçlayıcı bir beyanda bulunmaması İsrail'e rahat bir nefes verirken, bu durum başta Ebu Akile ailesi olmak üzere Filistin tarafında tepkiye yol açtı.

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Kasım 2022'de ABD vatandaşı Filistinli bir gazetecinin öldürülmesiyle ilgili de soruşturma başlattı.

Duruşma sonunda ABD'nin olaya karışan İsrail askerleri hakkında soruşturma talep edebileceği belirlendi. Ancak İsrailli yetkililer, Ebu Akile'nin ölümünden sorumlu olan İsrail askerlerine yönelik soruşturmayı kabul etmeyeceklerini ve bu konuda her iki tarafla da işbirliği yapmayacaklarını açıkladı.

İsrail Gazze soykırımında tarihi ihlaller yaptı

İsrail'in 7 Ekim 2023'te Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılarda yarattığı yıkım ve sivil halka yönelik uygulamaları, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım suçlamasıyla yargılanmasına yol açtı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden saldırılarında kadınlar, çocuklar, sağlık ve insani yardım çalışanları, sivil koruma ekipleri ve uluslararası hukuk tarafından korunan basın çalışanları hedef alındı.

Filistin Hükümeti Basın Bürosu'nun Gazze'de açıkladığı verilere göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında 140'tan fazla basın görevlisi hayatını kaybetti.

Uluslararası basın kuruluşlarına göre İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen gazeteci sayısı 2. İkinci Dünya Savaşı ya da Vietnam Savaşı geride kaldı.

Gözler Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde

İsrail'in işgal altındaki topraklarda insan hakları ve savaş yasalarını ihlal etmesi, cezasızlıkları nedeniyle her zaman eleştirilere maruz kalmıştır.

Ancak İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki Filistinli sivil nüfusu hedef alma ve cezalandırma uygulamaları, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin talebi üzerine İsrail ordusunun Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım suçlamasıyla yargılanmasına yol açtı.

Ayrıca, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar nedeniyle UCM'nin aralarında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'nın da bulunduğu üst düzey yetkililer hakkında tutuklama emri çıkaracağı iddia edildi.

Bu gelişme halen bir suçlama olarak kalırken Netanyahu, açıklamasında Mahkemeye itiraz ederek şunları söyledi: “Mahkemenin İsrail üzerinde hiçbir yetkisi yoktur; ordu ve devlet yetkilileri hakkında savaş suçlarından dolayı tutuklama emri çıkarma ihtimali tarihi bir gerçektir.” Skandal ve antisemitizm.” dedi.

Netanyahu, dünya çapındaki liderlere “bu tehlikeli adımı durdurmak için tüm nüfuzlarını kullanmaları” çağrısında bulundu.

ABD'li 12 Cumhuriyetçi senatör, ICC Başsavcısı Karim Khan'a seslendi: “Siz İsrail'i hedef alırsanız biz de bizi hedef alırız.” Açıklamasıyla tehdit etti.

ICC Başsavcısı Khan ayrıca, Batılı ülkelerin, özellikle ABD'nin, Netanyahu da dahil olmak üzere üst düzey İsrailli yetkililer için tutuklama emri çıkarılmasını engellemeye çalıştığı yönündeki iddiaların ardından “memurları engellemeye, korkutmaya veya aşırı etkilemeye yönelik tüm girişimlerin derhal durdurulması” çağrısında bulundu. Gazze'de soykırım yapmakla suçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir