İsrail ordusu, arkasında ağır bir yıkım bırakarak Han Yunus'tan çekildi

Aylar süren bombalamaların ardından İsrail ordusu, arkasında ağır bir yıkım bırakarak Gazze'nin Han Yunus bölgesinden çekildi.

REKLAM

Yıkılan evlerinin enkazından eşyalarını toplamak ve evlerinin son durumunu görmek için mahallelerine dönen Filistinliler, bir zamanlar yaşadıkları yerleri tanınmaz halde buldu.

Binlerce bina yıkıldı veya hasar gördü.

Çocuklar, kadınlar ve erkekler eşek arabaları, bisikletler ve ara sıra kamyonetlerle şimdiye kadar sığındıkları Refah'tan ayrılarak Han Yunus'a doğru yola çıktılar.

Bazı vatandaşlar ise yürümeyi tercih etti.

Aileler İsrail buldozerlerinin yıktığı sokaklarda evlerini bulmaya çalışırken, bir zamanlar gökdelenlerin ve işyerlerinin bulunduğu blokların yerini artık moloz ve yıkıntı yığınları aldı.

Bazı binalar hala ayakta olmasına rağmen bakıma muhtaç durumda.

Savaş izleri taşıyan büyük kurşun delikleriyle dolu yanmış ve kısmen yıkılmış binaların üst katları sarkan parçalar nedeniyle tehlike oluşturuyor.

Şehrin yıkımını izlemek için uydu görüntülerini kullanan New York Şehir Üniversitesi'nden Corey Scher ve Oregon Eyalet Üniversitesi'nden Jamon Van Den Hoek adlı iki harita uzmanına göre, Khan Younis'teki binaların yaklaşık %55'i veya yaklaşık 45'i bin bina yıkıldı veya yıkıldı.

Aynı şekilde haftalarca devam eden İsrail bombardımanının kentteki binaları moloz ve kül yığınlarına çevirdiği, İsrail'in hem hava saldırıları hem de buldozerlerle yerle bir etmesi nedeniyle sokakların harabeye döndüğü görüldü.

Han Yunus'ta karşılaşılan manzara, İsrail'in son yıllarda dünyadaki en yıkıcı ve ölümcül askeri saldırılardan birini gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Öte yandan İsrail'in işgal planlarına devam etmesi durumunda Gazze'de yerinden edilen nüfusun yarısının yaşadığı Refah ilçesinde neler yaşanacağının da habercisi gibi görünüyor.

“Burası ölüm kokuyor”

Dört çocuk annesi Maha Sair, yaşadığı bölgenin harabe sokaklarına girdiğinde yüreğinde derin bir üzüntü hissettiğini söylüyor.

Sair, harabeye dönen evine dönerken yaşadığı dehşeti “Burası ölüm kokuyor” diyerek aktarıyor, sokaklardaki yıkıntıların ve insanların cesetleri kazmasının yarattığı acıyı dile getiriyor ve ekliyor:

“Ölüm kokuyor. Artık şehrimiz yok, sadece moloz yığını. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Sokakta yürürken gözyaşlarımı tutamadım. Bütün sokaklar yerle bir oldu. Ve koku… İnsanların kazarak cesetleri çıkardıklarını gördüm.”

7 Ekim'den önce Han Yunus'ta yaklaşık 400 bin kişi yaşıyordu. Aylar süren İsrail bombardımanı ve ağır çatışmalardan sonra bölgenin büyük bir kısmı harabeye döndü.

Yoğun hava saldırıları bölgede yıkıcı bir etki yarattı ve binlerce aileyi kaçmak zorunda bıraktı.

Yerel halka göre, bir zamanlar canlı bir topluluk olan bu topluluk, artık yıkılmış binalar ve umutsuzluktan oluşan ürkütücü bir manzaraya benziyor.

Han Yunus'ta yaşayan Mecdi Ebu Sahrur, evinin yıkılmış halini görünce derin bir şok yaşıyor.

REKLAM

Sahrur enkazın önünde durarak komşularına bağırdı: “Yıkıntılardan dolayı evimi bulamadım.” “Benim yerim nerede, evim nerede?” Sorusunu soruyor ve evinin yerini bulmaya çalışıyordu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500'ü çocuk ve 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 207 Filistinli öldürüldü, 75 bin 933 kişi de yaralandı. Ancak enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Hanan isimli başka bir kadın ise evinin yıkıntıları üzerinde alçak sesle konuşarak şunları söyledi: “Yaşadığım acıyı anlatmaya kelimeler yetmez. Anılarımız, hayallerimiz, çocukluğumuz, ailemiz… Hepsi mahvoldum. ” Durumunu şu sözlerle anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir