İran: ABD Gazze'deki ateşkes konusunda ciddi değil

Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen haftalık basın toplantısında konuşan Kenani, ülkesinin dış politika gündemini ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

İsrail'in Gazze'deki Nusayrat mülteci kampına yönelik yüzlerce Filistinli sivilin öldürüldüğü saldırısını “zalim ve insanlık dışı bir suç” olarak nitelendiren Kenani, şöyle konuştu: “Bu operasyonda Amerikan ve İngiliz güçlerinin rol aldığına dair bilgiler var. Üçlü operasyonda 700'den fazla masum Filistinlinin öldürüldüğü anlamına geliyor “Bu onun öldürüldüğü anlamına geliyor.”

ABD'nin Gazze'de kapsamlı ateşkes önerisini değerlendiren Kenani, şunları söyledi: ABD, işlediği tüm suçlarda Siyonist rejimin yanında yer aldı. ABD'nin ateşkes konusunda ciddi olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok. “Eğer ABD ciddiyse, öncelikle Siyonist rejimin cephaneliğini doldurmayı bırakmalıdır” dedi.

Kenani, ülkesinin de üyesi olduğu BRICS'e yeni üye kabul edilmesi konusunun, Rusya'da düzenlenen BRICS ülkeleri dışişleri bakanları toplantısının gündem maddeleri arasında yer aldığını söyledi.

Biden'ın açıkladığı ateşkes teklifi

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu söyledi.

Biden teklifin İsrail'e ait olduğunu söylese de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “öngörülen hedeflere” ulaşılıncaya kadar savaşı sürdüreceklerini açıkladı. Netanyahu, parlamentonun Dışişleri ve Savunma Komitesi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in teklifiyle Biden'ın teklifi arasında “boşluklar” olduğunu söyledi.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Netanyahu'nun ABD Başkanı Biden'ın açıkladığı ateşkes teklifini kabul etmesi halinde hükümeti devirmekle tehdit etmişlerdi.

Biden'ın açıklamasının ardından Hamas, “kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, yeniden imar ve esir değişimi” yönündeki önerileri olumlu değerlendirdiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir