Hong Kong'da onaylanan BTC ve ETF fonlarına ilişkin beklentiler neler?

Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas'a göre, yakın zamanda Hong Kong'da onaylanan üç Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) spot borsa yatırım fonu (ETF), bazılarının düşündüğü kadar büyük bir etkiye sahip olmayabilir.

15 Nisan'da Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), üç Çinli offshore varlık yöneticisine Bitcoin ve Ether spot ETF'leri ihraç etmeye başlamaları için koşullu onay verdi. Onay alan varlık yöneticileri arasında Harvest Fund Management, Bosera Asset Management ve China Asset Management yer alıyor.

Ancak Balchunas, 15 Nisan'da X'e bir mektup gönderdi. yazılı olarakETF'lerin 25 milyar dolarlık giriş yaratabileceği yönündeki yüksek tahminlere rağmen, kripto para birimi yatırımcılarının yakın zamanda onaylanan ürünlere ilişkin beklentilerini azaltmaları için dört temel nedene değindi.

“Fazla bir akış beklemeyin: 25 milyar dolarlık bir tahmin gördüm ki bu çılgınca. 500 milyon doları buldukları için şanslı olduklarını düşünüyoruz.”

Tahminlerini haklı çıkaran Balchunas, Hong Kong'un ETF pazarının ABD gibi ülkelere kıyasla “küçük” olduğunu açıklayarak, bu ETF'lerin Çinli perakende yatırımcıların ürünlere resmi olarak erişmesine izin vermediğini ekledi.

Kaynak: Eric Balchunas

Balchunas, bu üç potansiyel ETF ihraççısının, şu anda yönetimi altında 9 trilyon dolardan fazla varlığa sahip olan BlackRock gibi “büyük balık” varlık yönetimi devleriyle karşılaştırıldığında küçük olduğunu belirtti.

Balchunas, X'teki bir takip gönderisinde, “ABD bitcoin spot ETF'leri, tüm Hong Kong ETF pazarından daha fazla varlığa sahip” dedi.

Ayrıca Balchunas, bu fonlara yönelik sermaye ortamının diğer yerlere göre çok daha az verimli olduğunu ve ücretlerin muhtemelen %1-2 civarında belirleneceğini söyledi. Bu oran ABD Terör Kubbesi ekonomi oranlarından oldukça farklıdır.

Kaynak: Elja

“Buradaki temel ekosistem yetersiz [likidite] verimli = bu ETF'ler muhtemelen geniş spreadler ve erken indirimler görecek” dedi.

“Paket servisi: Diğer ülkeler” [Bitcoin] “ETF'lerin eklenmesi şüphesiz ilave bir şey, ancak güçlü ABD pazarıyla karşılaştırıldığında önemsiz.”

Öte yandan Real Vision'ın baş kripto analisti ve Bloomberg Intelligence'ın eski kripto analisti Jamie Coutts, Hong Kong'un ETF pazarının büyüklüğü hakkındaki son çekincelere rağmen ürünlerin Çin için “devasa bir sermaye havuzu” açacağını söyledi. yatırımcılar; Coutts, hükümetin dayattığı sermaye kontrollerini nasıl aşacaklarını zaten bildiklerini söylüyor.

Hong Kong'un FSC'si, ayni modeli kullanarak Bitcoin ve Ether spot ETF'lerinin piyasaya sürülmesini özellikle onayladı; bu, yeni ETF hisselerinin doğrudan BTC ve ETH kullanılarak çıkarılabileceği anlamına geliyor.

Ayni yaratma modeli, ihraççıların yalnızca nakit ile yeni ETF hisseleri oluşturmasına olanak tanıyan nakit yaratma itfa modeliyle tezat oluşturuyor. ABD'deki Spot Bitcoin ETF'leri şu anda bir likidite yaratma modeli kullanıyor ve SEC, likidite yaratmanın kara para aklama ve dolandırıcılık sorunlarına yol açabileceğinden endişe ediyor.

Spot ETF'lerin yaklaşık iki hafta içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir