Gürcistan'da uluslararası tepkilere rağmen “Dış Etki Yasası” yürürlüğe girdi

Gürcistan Parlamentosu Başkanı, parlamento tarafından kabul edilen dış nüfuza ilişkin yasa tasarısını imzalayarak yasanın yürürlüğe girmesi önündeki son engeli de kaldırdı. Haftalarca süren protestoların ardından uygulamaya konulan tedbir, muhalefetin yanı sıra Brüksel ve Washington'un muhalefetiyle karşı karşıya kalıyor.

REKLAM

Gürcistan Meclis Başkanı Şalva Papuaşvili, “Dış Etki Yasası”na ilişkin yasa tasarısının “medya özgürlüğünü kısıtlayacağı” ve “Tiflis'in AB'ye katılım olasılığını tehlikeye atacağı” yönündeki uyarılara rağmen nihai onayı verdiğini söyledi.

İktidardaki Gürcü Rüyası partisinin kontrolündeki Parlamentonun Başkan Salome Zourabichvili'nin vetosunu reddetmesinin ardından Başkan Papuashvili tasarıyı imzalayarak yasalaştırdı.

Geçen ay Meclis'ten geçen tasarı, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan ve Gürcistan'da faaliyet gösteren kuruluşların (medya, STK'lar ve diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlar) “yabancı bir gücün çıkarlarını destekleyen kuruluşlar” olarak kaydolmasını gerektiriyor. veya para cezası riskiyle karşı karşıya kalırsınız. neyle karşılaşacaklarını tahmin ediyor.

Hükümetle arası giderek bozulan Zourabichvili, hükümeti “ülkenin geleceğini tehlikeye atmak ve özgür dünyanın tam üyesi ve demokratik olma yolunu engellemekle” suçlayarak tasarıyı veto etti.

Muhalefet, hükümetin bu adımının muhalif grupları susturacağını ve ülkeyi Batı yanlısı bir rotadan Rusya eksenine doğru sürükleyeceğini eleştiriyor.

Tasarı ülke çapında haftalarca süren protestolara yol açtı.

Aynı şekilde muhalefet, yasanın Moskova'nın muhalifleri bastırmak için kullandığı yasanın neredeyse aynısı olduğu yorumunu yapıyor ve tasarıyı “Rus yasası” olarak adlandırıyor.

Hükümet, yasanın ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalışan “zararlı yabancı aktörleri engellemek” için gerekli olduğunu iddia ediyor.

Başbakan Irakli Kobakhidze, sabah yaptığı açıklamada eleştirileri bir kez daha “yapay temellere dayanan gereksiz duygular” olarak nitelendirdi.

Kobakhidze, “Yasa artık yürürlüğe girdi. Hepimiz pragmatik, sakin davranmalı ve gereksiz duyguları bir kenara bırakmalıyız.” dedi. dedi.

Meclis Başkanı Papuashvili tasarıyı imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, yasanın amacının “Gürcistan'ın siyasi, ekonomik ve sosyal sisteminin dış müdahalelere karşı direncini artırmak” olduğunu söyledi.

“Sivil toplum kuruluşları ve kitle iletişim araçları, yabancı hükümetlerden aldıkları fonlarla karar alma süreçlerine katılmak ve Gürcü halkının hayatına etki etmek istiyorsa, asgari şeffaflık standartlarını karşılamaları gerekiyor. Arkasında kimin olduğunu kamuoyu bilmeli. Her aktör” dedi Papuashvili. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir