G7 iklim, enerji ve çevre bakanları toplantısı protestoların ortasında başladı

İtalya Çevre ve Enerji Güvenliği Bakanı Gilberto Pichetto Fratin'in ev sahipliğinde Torino'da G7 ülkeleri bakanları, iklim, enerji ve çevre konularını görüşmek üzere Veneria Reale Kraliyet Sarayı'nda bir araya geldi.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, davetli bakanlar onuruna verilecek yemek öncesinde kentteki Piazza Castello'ya ulaşmak isteyen protestoculara güvenlik güçleri engel oldu.

Öğrenci toplulukları ve bazı sol grupların da desteklediği 100 kişilik grubun eylemi sırasında, zaman zaman göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşandı ve bazı kişiler yaralandı.

Polis önce kalkanlarla protestocuları itmeye çalıştı ancak daha sonra göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı, coplarla da müdahale etti.

Protestocular polise yumurta, sis bombası ve şişelerle karşılık verdi.

Ellerinde bayrak ve meşalelerle bir grup gösterici, G7 toplantısını protesto etmek amacıyla Torino çevre yoluna müdahale etti.

Söz konusu toplantı nedeniyle dün toplantının yapılacağı binaya doğru ilerleyen bir grup öğrenciyi polis durdurarak yolları kapattı.

Protestocular, güvenlik güçleri barikatının önünde G7 ülkeleri liderlerinin fotoğraflarını ve ABD bayrağını ateşe verdi.

Öte yandan İtalya Bakan Fratin, yan basın değerlendirmesinde, 2035 yılında kömürün aşamalı olarak ortadan kaldırılmasına yönelik teknik bir anlaşmanın bulunduğunu ve siyasi bir anlaşmaya varılması için çalışmaların yapıldığını söyledi.

G7 iklim, enerji ve çevre bakanları toplantısının yarın nihai bir açıklamayla sonuçlanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir