Fransız şef Alain Ducasse'den astronotlara özel lezzetli menü

Alain Ducasse ve ekibi, 2004'ten bu yana Uzay Yemeği projesinde Fransız Ulusal Uzay Ajansı (CNES) ile işbirliği yapıyor.

REKLAM

Fransız şef Alain Ducasse ve ekibi, 2004 yılından bu yana Uzay Yemeği projesinde Fransız Ulusal Uzay Ajansı (CNES) ile işbirliği yapıyor.

Astronotlara gönderilen kurutulmuş yiyeceklerden, ıstakoz ve kinoaya kadar geniş bir menüye sahip. Projenin amacı astronotların yemeklerini daha lezzetli hale getirerek kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamak.

Şef Ducasse Jerome Lacressonniere proje hakkında şunları söylüyor: “Maksimum dayanıklılık için mekanın ve mutfağın tüm bilimsel yönlerini hesaba katmalıyız.”

Beslenme Uzmanı Corrine Dubel şöyle diyor: “Yerçekiminin olmaması nedeniyle koku molekülleri Dünya'daki gibi burun mukozasına ulaşmıyor, bu nedenle büyük tat kayıpları yaşanıyor. Bu durum dikkate alınmalıdır. “Bu yüzden hazırladığımız yemeğe daha yoğun baharatlar koymalıyız” dedi.

Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan Fransız astronot Thomas Pesquet, Ducasse ve ekibi tarafından hazırlanan 30 yemekten oluşan listeden en sevdiği yemekleri seçti.

Uzayda astronotlara fizyolojik reaksiyonlara neden olabilecek ürünlerin servisinden kaçınmak gerekiyor ancak doğum günleri gibi özel günlerde astronotlara evini hatırlatan özel bir yemek servis ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir