Filistin: Amerika'nın İsrail'e verdiği güvenlik desteği tehlikeyi artırıyor

ABD Temsilciler Meclisi'nin Filistin haber ajansı WAFA'ya İsrail'e 26 milyar dolar değerinde askeri yardım sağlamasına ilişkin yorum yapan Filistin Devleti başkanlık sözcüsü Rudeyne, şunları söyledi: “Birleşik Devletler'in İsrail'e sağladığı güvenlik desteği bir saldırıdır. Filistin halkına yönelik ve tehlikeyi ağırlaştıran bir gelişme, “Bu adım, İsrail'e savaşı bölgedeki tüm ülkelere yayması için yeşil ışık yaktı.”

Bölgede ve dünyada istikrarın yolunun Filistin'de istikrarın sağlanmasından geçtiğini vurgulayan Rudeyne, Ortadoğu'da güvenlik ve istikrar için ABD'nin İsrail'e verdiği desteği kınadı.

ABD'nin Gazze Şeridi'nde “Filistin halkına karşı işlenen tüm suçlardan sorumlu olan işgalci devletin aşırı sağ hükümetini” desteklediğini belirten Rudeyne, şunları kaydetti:

“ABD İsrail'i desteklerken Batı Şeria'daki saldırılar üçüncü gününde de devam ediyor. Altyapının tamamen yıkıldığı Tulkarem'de 13'ten fazla vatandaş hayatını kaybetti. “ABD, bu saldırıları gerçekleştiren işgalciyi desteklerken, Filistinli mültecilere yardım eden Birleşmiş Milletler kurumlarına desteği durdurdu.”


ABD Kongresi'nden İsrail'e destek paketi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Ukrayna ve İsrail'e ayrı ayrı yardım sağlayan bağımsız yasa tasarıları hazırladıklarını açıklarken, tasarılar 18 Nisan'da ABD Başkanı Joe Biden tarafından desteklendi.

Johnson, biri İsrail'e, diğeri Ukrayna'ya ve Tayvan'a yardım içeren üç ayrı yasa tasarısının ayrıntılarını dinleyicilerle paylaştı. Bu nedenle İsrail'e 26 milyar dolarlık yeni bir yardım paketi hazırlandı.

Cumartesi günü Temsilciler Meclisi'nde görüşülen ve 122'ye karşı 311 oyla kabul edilen tasarıya göre, İsrail'e tahsis edilen 26 milyar dolarlık paketin 9 milyar dolarının Gazze dahil çeşitli savaş bölgelerinde kullanılmak üzere insani yardıma ayrılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir