Eurovision boykotu: İsrail'in gelecek yıl üyeliği onaylanırken tepkiler devam ediyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

“Müzikle mi birleşelim, yoksa soykırımla mı birleşelim?”: İsrail'in 2024 yılında yarışmaya katılmasını onaylayan Eurovision, tepkilerle karşılaştı.

REKLAM

İsrail'in 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılacak ülkeler listesine dahil edilmesinin ardından, İsrail ile İsrail arasındaki savaşın devam etmesi nedeniyle ülkenin yarışmadan men edilmemesi halinde, sosyal medyada gelecek yıl yapılacak Eurovision'un boykot edilmesi çağrıları yapıldı. Hamas'tır.

Geçtiğimiz yıl Eurovision'un İsrail'e onayı, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'nın yarışmadan men edilmesi vurgulanarak eleştirilmişti.

“İsrail'i kovmanın zamanı geldi. Geçen yıl Rusya'yı da kovdular.”

“'Müzikle birleşmek' mi, yoksa soykırım yaparak birleşmek mi? İsrail gitmeli. Aynı şey Rusya'da da oldu. Siz şiddeti ve soykırımı alkışlıyor ve onaylıyorsunuz.”

Avrupa Yayın Birliği (EBU), internetteki yaygın eleştirilerin ardından İsrail'i Eurovision Şarkı Yarışması'ndan men etme niyetinde olmadığını söyledi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Eurovision Şarkı Yarışması, Avrupa ve Orta Doğu'daki kamu yayıncılarının katıldığı bir yarışmadır. Hükümetlerin değil, yayıncıların katıldığı bir yarışmadır ve İsrail kamu yayıncısı yarışmaya 50 yıldır katılmaktadır. 'EBU, üyeler tarafından yönetilen bir organizasyondur. EBU Yönetim Kurulu tarafından yönetilir.' Yönetim organları üyeleri temsil eder. Bu organlar katılımcıların listesini değerlendirdi ve İsrail kamu yayıncısının diğer 36 yayıncıyla birlikte bunu yapacağına karar verdi. Gelecek yıl yarışmaya katılabileceğiz.”

EBU, kararını diğer uluslararası kuruluşların İsrail'e yönelik mevcut tutumuna dayandırdı:

“Şu anda büyük yarışmalarda İsrailli katılımcılara yönelik kapsayıcı bir tutum var. Eurovision Şarkı Yarışması, dünya çapındaki izleyicileri müzik aracılığıyla birleştiren apolitik bir etkinlik olmaya devam ediyor.”

EBU, İsrail'in yarışmaya katılmasına izin vermekle Rusya'yı yasaklamak arasında bir karşılaştırma yaptı (Rusya, Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle 2022'de Eurovision'dan çıkarıldı) ve şunları belirtti:

“2022 yılında Ukrayna'nın işgalinin ardından EBU yönetim organları, Rusya'yı Ukrayna ile birlikte yarışacağı Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çıkarma kararı aldı. Yukarıda da belirtildiği gibi Eurovision Şarkı Yarışması yayıncılara yönelik bir yarışmadır. Tekrarlanan ihlaller Üyelik yükümlülüklerinin yerine getirilmesi ve Rusya'nın yarışmaya katılımı, kamu medyasının değerlerinin ihlal edilmesi nedeniyle askıya alındı.”

Loreen'in bu yıl Liverpool'da “Tattoo” şarkısıyla kazandığı zaferin ardından İsveç, Mayıs ayında düzenlenecek 68. Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapacak.

Ek kaynaklar • EBU, en son haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir