Dünyadaki tek örnek Türkiye'de: 1500 yıl – Son Dakika Hayat Haberleri

Gümüşhane merkezli Kültür ve Turizm Bakanlığı Satala Antik Kenti2020 yılında kazı sezonunda bulunan ve Ankara Bölge Laboratuvarı'nın katkılarıyla sahadan kaldırılan Roma dönemi lejyoner zırhının restore edildiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, geç Roma dönemine tarihlenen zırhın Lorica Squamata modeline ait olduğu ve modelin bilinen ilk örneği olması nedeniyle büyük önem taşıdığı belirtildi.

Bakanlığa, 2021 yılında Erzurum Bölge Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı Müdürlüğü'ne getirilen ve ilk belgeleme aşamasında toprağıyla birlikte muhafaza edilen zırhın, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde röntgen ve tomografiyle incelendiği bilgisi verildi.

Röntgen bulgularının tamamına yakınının sağlıklı olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“MicroCT görüntüleme sayesinde zırhın kenarlarından alınan 3 plakalı bloğun tam boyutları ve kısmi metalurjik özellikleri belirlendi ve X-ray sonuçlarına göre neredeyse tamamen sağlam olduğu görüldü. Erzurum Bölge Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı'nda uzun yıllar süren titiz çalışmalar sonucunda zırhın tüm plakaları yerinde kodlanarak konservasyon ve restorasyon çalışmaları yapıldı. Zırh, manken üzerine dikilerek orijinal şekline kavuşturuldu ve Roma'ya yükseltildi. Lejyonerlerin zırhları, kişiye özel olmasa da gerektiğinde onarılıp yeniden kullanılıyordu ve onarılamayacak kadar hasar gördüğünde eritilerek günümüze nadiren ulaşan başka zırh türlerine dönüştürülüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir