Donald Trump, Joe Biden yönetimini Hitler'in Gestapo'suna benzetiyor

Donald Trump, Demokratları Nazi Almanyası'nın gizli polis teşkilatına atıfta bulunarak bir “Gestapo hükümeti” yönetmekle suçladı. Beyaz Saray, Trump'ın sözlerini kınadı.

REKLAM

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden'ın seçim öncesi taktiklerini Hitler'in Gestapo'suna benzetti.

Biden'ın ABD adalet sistemini kendisine karşı silah haline getirdiğini iddia eden Trump, Demokratları Nazi Almanyası'nın gizli polis teşkilatına atıfta bulunarak “Gestapo yönetimi” yönetmekle suçladı.

Trump 90 dakikalık konuşmasında “Kazanabilmelerinin tek yolu bu” dedi.

Bir bağışçının Amerikan medyasına sağladığı kayda göre Trump, Florida'daki Mar-a-Lago tatil beldesinde üst düzey parti liderleri ve zengin bağışçılarla yaptığı özel bir toplantı sırasında bu sözleri dile getirdi.

Beyaz Saray, Trump'ın sözlerini kınadı. “Başkan Biden, faşistlerin korkunç söylemlerini tekrarlamak, neo-Nazilerle yemek yemek ve cesur polis memurlarının hayatına kasteden çürütülmüş komplo teorilerini körüklemek yerine, Amerikan halkını ortak demokratik değerlerimiz ve haklı devletimiz etrafında topluyor, ” dedi sözcü Andrew Bates.

Trump geçmişte siyasi muhaliflerini “parazitler” olarak adlandırdığı ve göçmenleri “hayvanlara” benzettiği için eleştirilere maruz kalmıştı.

Mar-a-Lago'daki yorumları, aralarında potansiyel başkan yardımcısı adaylarının da bulunduğu izleyicilerden büyük alkış aldı.

Trump konuşmasında, New York'ta devam eden sessizlik davası da dahil olmak üzere kendisine karşı dört ayrı dava açan savcıları sert bir şekilde eleştirdi.

Trump, Demokrat yönetimin başkanlıktaki en önemli rakibini ortadan kaldırmak için başlattığını söylediği “cadı avını” kınadı. Beyaz Saray davalarla ilgisi olduğunu reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir