Dizlerinizi burun kıkırdağıyla iyileştirin | Euronews

Başarılı kıkırdak nakilleri ile araştırmacılar, iki yıl sonra ağrı, diz fonksiyonu ve yaşam kalitesinde iyileşmeler olduğunu bildirdi.

REKLAM

İsviçreli doktorlar, kıkırdak hasarı olan 10 yetişkinin dizlerini tedavi etmek için hastaların burnundan toplanan kıkırdak hücrelerini kullandı. Başarılı kıkırdak nakilleri ile araştırmacılar, iki yıl sonra ağrı, diz fonksiyonu ve yaşam kalitesinde iyileşmeler olduğunu bildirdi.

Doku mühendisliği uzmanı Profesör Ivan Martin, operasyondan önceki haftalarda yapılması gereken süreci şöyle anlatıyor:

“İşlem küçük bir biyopsi alınmasından oluşuyor, hastanın burun septumundan altı milimetrelik bir biyopsi alınıyor. Bu biyopsi küçük parçalara bölünür. Hücreler küçük parçalardan izole edilir ve yaklaşık iki haftalık bir kültür süresi gerekir. “

Uygulamada hasarlı kıkırdak kesilerek yenisi hazırlanır. Cerrahlar yeni kıkırdağı eski kıkırdak bölümünün yanına yerleştirir. Değiştirilen kıkırdak, ekleme yerleştirilmeden önce işaretlenir ve düzeltilir. Araştırmacıların amacı orijinali kadar iyi bir kumaş yaratmak.

Basel ekibinin elinde olmayan tek şey, ameliyatın başarısını göstermek için hastanın kıkırdak verilerinin uzun vadeli bir değerlendirmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir