Denizli'de Kurtuluş Savaşı kahramanının heykeli ateşe verildi

Denizli'nin Tavas mahallesi girişinde bulunan milli savaş kahramanı Dogman Nuri Efe'nin heykeli kundaklama nedeniyle alevlere teslim oldu.

İhbar üzerine müdahale eden itfaiye ekipleri alevleri söndürse de polyester ve cam karışımı olan heykel, çıkan yangında ciddi hasar gördü.

Kundaklama şüphesi üzerine yaşanan olayın ardından Tavas Kaymakamı Tarık Yerlikaya ve Tavas Belediye Başkanı Kadir Tatık bölgede incelemelerde bulundu.

Soruşturma kapsamında güvenlik güçlerinin olayın faili veya faillerini yakalamak için bölgedeki kameraları tek tek incelediği öğrenildi.

Tavas Belediyesi tarafından Aralık 2018'de yaptırılan milli mücadele kahramanı Dogman Nuri Efe'nin heykeli, il protokolünün katılımıyla açıldı.

Yöre imamı ve aynı zamanda hafız olan Parsalı Hoca'nın oğlu Dogman Nuri Efe, lakabını hayvanlara, özellikle de köpeklere olan sevgisinden almıştır.

Kurtuluş Savaşı sırasında Tavas'tan alınan yaklaşık 2 bin gönüllüyle düşman ordusunun Aydın'dan geçmesini engelleyen Nuri Efe, Tavas'lı 95 kişilik Yıldırım bölüğüyle de 3 Temmuz'da Yunan kuvvetlerini durdurmayı başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir