Bulgur pilavının besin değeri: Bulgur pilavı kaç kalori içerir?

genişletmek

Bulgur pilavının besin değeri nedir?

Bulgur pilavı, buğdayın kaynatılıp kurutulmasıyla elde edilen bulgurla yapılır. Bulgur, kompleks karbonhidratlar açısından zengin, protein oranı yüksek, glisemik indeksi düşük ve lif oranı yüksek, besleyici bir besindir. Diyet yapanlar, veganlar ve vejetaryenler için mükemmel bir sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır. Bulgur pilavının besin değeri şu şekildedir:

100 gram pişmiş bulgur pilavı için:

Kalori: 114 kcal

Süre: 3.0g

Karbonhidratlar: 19 gr

Protein: 2,9 gr

Yağ: 3,5 gr

C Vitamini: 50.0 IU

A Vitamini: 222,7 IU

Potasyum: 240,8 mg

Demir: 1,5 mg

Kalsiyum: 20,8 mg

Bulgur pilavı kaç kaloridir?

Bulgur pilavının kalorisi miktarına göre değişmektedir. Ancak bulgur pilavının en çok tüketilen miktarlarındaki kalorileri şu şekildedir:

1 yemek kaşığı pişmiş bulgur pilavı: 24 kalori

100 gram pişmiş bulgur pilavı: 115 kalori

Bulgur pilavının besin değeri: Bulgur pilavı kaç kalori içerir?Bulgur pirincinin faydaları nelerdir?

Bulgur pirinci, düşük glisemik indeksi ve yüksek lif içeriği nedeniyle sağlıklı beslenme listelerinde bir numaralı besindir. Bulgur pilavının faydaları şu şekildedir:

Yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tok tutarak kilo vermenize yardımcı olur.

Sindirim sistemi sağlığına olumlu etkileri vardır.

Kanser ve kalp hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

İnce bağırsakta şeker ve yağların emilimini yavaşlatır.

Diyabet ve insülin direncine karşı koruma sağlar.

Vücuda enerji verir.

Diyette bulgur pilavı tüketilebilir mi?

Bulgur pilavı sağlıklı zayıflama listelerinde bir numaralı besindir. Pek çok uzman bulgur pilavının haftada en az 2-3 öğün tüketilmesini öneriyor. Bulgur pirinci önemli bir sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahiptir ve uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Glisemik indeksi düşük olduğundan kan şekerinde dalgalanmalara neden olmaz ve sürekli atıştırma yapılmasını engeller.

Bu özellikleri bulgur pilavını diyette tüketilebilecek bir besin haline getirmektedir. Ancak beslenmenizde bulgur pilavı tüketirken bazı önemli noktalar vardır. Diyet yapanların bulgur pilavını az miktarda, daha az salça ve daha az tuzla hazırlamaları tavsiye ediliyor. Hatta pek çok uzman bulgur pilavının salça yerine taze domatesle pişirilmesini öneriyor.

Diyette önerilen bulgur pilavı tüketimi günde 1 öğün (öğle veya akşam) ve 4-5 yemek kaşığıdır. Diyet değişiklik listelerinde ekmeğin yerini bulgur pilavı alıyor. Bu nedenle bulgur pilavı içeren öğünlerde ekmek yenmemelidir.

Basmati Pirincinin Besin Değeri: Basmati Pirinci Kaç Kalori?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir