Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 40,50 puan ve yüzde 0,39 artarak 10.391,45 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi %0,47 artarken, holding endeksi %0,11 azaldı. Sektörel endekslerden en çok kazanan yüzde 1,36 ile bilişim sektörü olurken, en çok kaybeden ise holding oldu.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda BIST 100 endeksi dün dalgalı bir seyir izledikten sonra günü yüzde 0,13 kayıpla 10.350,96 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine başlaması ve çip üreticisi Nvidia'nın performansı ve bugün Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı nedeniyle güçlenen fiyatlar ile küresel borsalarda olumlu bir trend gözlemlendiğini söyledi. (ECB) ve Başkan Christine Lagarde'ın açıklamalarının yatırımcıların odak noktası haline geldiğini söyledi.

Şimşek: Önümüzdeki aydan itibaren enflasyon çok hızlı düşmeye başlayacak

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Ankara'da düzenlediği “Küresel Yatırım Günleri” etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki kırılganlıkların azaldığını, endişeye gerek olmadığını söyledi. “Gelecek aydan itibaren güçlü bir enflasyon yaşanacak” diye konuştu.

Şimşek, “Şu anda kripto para ve borsa kazançlarına ilişkin vergilendirmeyi dahil etmedik. İşleme bağlı olarak bir ücret veya çok sınırlı bir vergilendirme söz konusu olabilir.” dedi.

Analistler, bugünün haftalık para ve bankacılık istatistiklerini Türkiye'de, yurtdışında ise ECB'nin faiz kararının ardından Başkan Lagarde'ın sözlerinin yanı sıra yoğun veri gündeminin, teknik olarak BIST 100 endeksinde 10.400 ve 10.500 seviyelerinin olduğunu kaydetti. Direnç, 10.300 ve 10.200 puanlar ise destektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir