BM: Geçen ay Gazze'ye girmesine izin verilen insani yardım kamyonlarının sayısı gerekenden çok daha az

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze'deki duruma ilişkin bir açıklama yayınladı.

İsrail'in mart ayında açlıkla boğuşan Gazze'ye günde ortalama 159 tır insani yardımın girmesine izin verdiği, bunun da bölgenin ihtiyacının çok altında olduğu iddia edildi.

Açıklamada, “Erişim engelleri, insani yardım aktörlerinin Gazze Şeridi'ndeki insanlara ulaşma kabiliyetini tehlikeye atmaya devam ediyor” denildi.


İsrail, işgalin, saldırıların ve açlığın pençesindeki Gazze'ye insani yardımları engelliyor

Dünyanın birçok ülkesinden Mısır toprakları üzerinden Gazze'ye gönderilen insani yardımların büyük bir kısmı, İsrail'in yarattığı engeller nedeniyle Mısır'da beklemeye devam ediyor.

İsrail, insani yardımların Mısır sınırındaki Refah sınır kapısından Gazze'ye girmesine izin verilmesi yönündeki uluslararası çağrıları görmezden geliyor.

Tel Aviv yönetimi, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasında Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Gazze'ye insani yardım yapılmasına ilişkin aldığı geçici tedbir kararını da uygulamayı reddediyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 14 Mart'ta X hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Şu anda (Gazze'ye) girmek için günde en az 500 kamyon veya eşdeğeri yardıma ihtiyaç var.” Şu ifadeleri kullandı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir