Biden yarım milyondan fazla göçmene vatandaşlık müjdesi verdi

ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken Biden yönetimi, yasal statüsü olmayan yaklaşık yarım milyon ABD vatandaşının eşinin daimi oturum ve muhtemelen vatandaşlık için başvuruda bulunabileceğini duyurdu.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden, ABD vatandaşlarıyla evli yaklaşık 500 bin kişinin sınır dışı edilme olasılığını ortadan kaldıracak ve sonuçta vatandaşlığa giden yolu açacak yeni kapsamlı bir politika açıklamayı planlıyor.

Biden'ın Salı günü, yüz binlerce yasadışı göçmenin ülkede kalmasına izin veren Çocukluk Çağı Gelişleri için Ertelenmiş Eylem programının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen Beyaz Saray etkinliğinde iyi haberi vermesi bekleniyor. .

Programın sunduğu bu haktan yararlanmak için 18 Haziran itibarıyla 10 yıl boyunca ABD'de yaşıyor olmanız ve bir ABD vatandaşıyla evli olmanız gerekmektedir. Nitelikli göçmen başvurunuz onaylanırsa, yeşil kart başvurusunda bulunmak, geçici çalışma izni almak ve bu arada kendinizi sınır dışı edilmekten korumak için üç yılınız var.

Ebeveynleri ABD vatandaşlarıyla evli olan yaklaşık 50.000 çocuk potansiyel olarak aynı sürece hak kazanabilir. Çiftin ne kadar süredir evli olması gerektiğine dair bir şart yoktur.

Biden'a dava

Yaklaşan seçimlerin en önemli konularından biri olacak yasa dışı göçü yasaklayan Biden yönetimi, haziran ayı başında Meksika'dan ülkeye yasa dışı yollardan giren kişilerin sığınma başvurularını kabul etmeme kararı aldı.

Yeni sığınma yasağı, sınırda günlük ortalama gözaltı sayısının 2 bin 500'ü aşması durumunda yürürlüğe girecek. Hükümet istatistiklerine göre, geçen Nisan ayında ABD sınırında günde ortalama 4.300 tutuklama gerçekleşti.

5 Haziran'da yürürlüğe giren kararın ardından Biden yönetimi yetkilileri, sınırdışı sayısında rekor artış beklediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir