Belçika Kralı, Başbakan De Croo'nun istifasını kabul etti

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini kaybeden Belçika Başbakanı Alexandre de Croo, Kral Philippe'i ziyaretinin ardından istifasını sundu.

REKLAM

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, partisinin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde hayal kırıklığı yaratan sonucu sonrasında istifasını Pazartesi günü Kral Philippe'e sundu.

De Croo, açıklamasında şunları söyledi: “Kral istifamı kabul etti. Hükümet güncel işleri yönetecek ve yeni ekibe geçiş sürecini hazırlayacak.”

“Seçmenlerimize ve destekçilerimize içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Seçim sonuçları bir hayal kırıklığıdır ve bunun sorumluluğunu üstleniyorum.”

De Croo'nun Flaman liberal partisi Flaman Liberaller ve Demokratlar (Açık VLD), Pazar günkü seçimlerde oyların yalnızca %5,51'ini alarak 9'uncu sıraya geriledi ve parlamentodaki sandalye sayısı ikiden bire düştü.

AP seçimleriyle eş zamanlı yapılan federal parlamento seçimlerinde Açık VLD partisinin federal parlamentoda beş sandalye kaybettiği açıklandı. Bu, seçim kampanyasıyla yakından ilgilenen De Croo için acı bir yenilgi.

De Croo'nun yedi partili koalisyonu Ekim 2020'deki oluşumundan bu yana kırılgan. Ancak çok dilli De Croo'nun adı, AB kimliğine ilişkin başarılı çalışmalarıyla Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell'in yerini alacak adaylar arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir