Bakan Nihat Zeybekçi, İsrail ile yaptığı ticari açıklamalara gelen tepkileri nasıl karşıladı?

Bakan Zeybekçi'nin İsrail'le ticarete ilişkin konuşması nasıl gündem oldu: “Gazze'de bebek cinayetlerini kınıyoruz ama…”.

REKLAM

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin İsrail ile ticaret açıklamalarına tepkiler devam ediyor. Görüntüleri sosyal medyada yayılan görüşlerini desteklediğini belirten Zeybekci, sözlerini yazılı olarak da dile getirdi.

Zeybekçi'nin açıklamalarına hükümet kanadından da tepkiler geldi.

Peki Bakan Zeybekçi'nin İsrail'le ticarete ilişkin “Gazze'de bebek cinayetlerini kınıyoruz ama…” dediği konuşması nasıl oldu? Tepkiler neler?

Zeybekçi'nin bu sözleri geçtiğimiz günlerde İsrail ile ticaretini sürdüren şirketler hakkında önemli bilgiler paylaşan gazeteci Metin Cihan'ın video paylaşımıyla ortaya çıktı.

Cihan'ın “Dinlemelisiniz” notuyla paylaştığı videoda Zeybekci, şunları söyledi: “İsrail'de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var, hamdolsun, yapılan soykırımı, katliamı, çocuk katliamını nefretle ve şiddetle kınıyoruz. İsrail tarafından Filistin ve Gazze'deki Müslümanlara karşı.” Üzgünüm bu konuda söylenecek bir şey yok ama bir yandan da ticaretin kimseye zararı olmayan sektörleriyle ilgili. Çünkü İsrail'imiz, serbest ticaret anlaşmamızın olduğu, yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. Bu anlamda bu konuda daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu. Bu konunun ekonomik koordinasyonla ve ilgili bakanlarımızla birlikte gündeme alınması ve daha hassas bir bağlamdan geçmesi gerektiğine kişisel olarak inanıyorum.” dedi.

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, Zeybekçi'nin sözlerine sert tepki gösterdi.

Kılıçaslan, Zeybekci'nin sosyal medya hesabındaki açıklamalarına ilişkin şu yorumu yaptı: “Gazze davası sırasında bundan daha aptalca, bu kadar aptalca bir açıklama duymadım. Soykırım için 'teşekkür ederim' diyor. Ah hayır. Yazıklar olsun.”

Zeybekçi: Sözümün arkasındayım

Tepkilerin ardından Zeybekçi, sözlerinin arkasında olduğunu belirten uzun bir paylaşım yaptı. Zeybekci, “Söylediğim her sözün arkasındayım. Ucuz tüccarlar dışında, aklı başında ve sağduyu sahibi olanların konuyu yanlış anlamaları için yazılı olarak tekrar açıklıyorum. Serbest ticaret anlaşması olan az sayıda ülkeden biriyiz. Mavi Marmara döneminde askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimiz de Türk mallarını satın aldı.” Serbestçe alım yapabiliyorlar ve bu sayede ticaret dengemiz 6'ya 1 lehimize oluyor. Bahsettiğim kayıt yöntemi, yasaklı ürünler listesine göre daha etkili bir yöntemdir. İsrail'e yapılan tüm ihracatın kayıt altına alınmasıyla her ürüne izin veriliyor ve satılan her ürün ve şirket denetleniyor. Böylece daha birçok şikâyetin önüne geçebiliriz, örneğin şu anda yüz milyonlarca dolarlık sözleşme alan, on milyonlarca dolarlık teminat mektubu veren firmalarımızın şikâyetlerinin de önüne geçmiş olacağız. “Bize İslam'ı ve Filistin hassasiyetlerini öğretmeye çalışanlara söylüyorum ki, bizim hassasiyetlerimizin zekatı sizin 7 ecdadınıza, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetlerinin zekatı ise 77 ecdadınıza yeter.” dedi. .

Bu açıklamaya tepki gösteren Kılıçaslan, “Hah. Cumhurbaşkanımızın arkasına saklanma açıklaması da geldi. Yazıklar olsun. Bu sözlerin hem kıyamet gününde hem de dünyada kendi adıma davalısı olacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir