Bakan Güler Harita Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Güler, Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ile birlikte gittiği Harita Genel Müdürlüğü'nde törenle karşılanarak, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı ve talimat verdi.

Haritacılar Günü dolayısıyla Harita Genel Müdürlüğü çalışanlarını da tebrik eden Bakan Güler, şunları söyledi: Harita Genel Müdürlüğümüzün kuruluşunun 129. yılı “Arkadaşlarımı ve kıymetli büyüklerimi bir arada görmek benim için çok anlamlı ve kıymetli.”

Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere ülkenin coğrafi ihtiyaçlarının karşılanmasında haritacıların değerli görevler üstlendiğini belirten Güler, haritanın insanlığın gelişmesinde ve medeniyet yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Tarih boyunca insanlığın keşif ve bilgi edinme sürecinde haritacılığın önemli bir rol oynadığını vurgulayan Bakan Güler, şöyle konuştu:

“Türk tarihinde haritacılık müstesna ve köklü bir yer tutan ilim dalları arasında yer almıştır. Nitekim tarih boyunca pek çok güçlü devlet kuran ve geniş coğrafyalara hakim olan atalarımız, haritaları hem yönetimlerinin bir araç stratejisi olarak kullanmışlar, hem de yönetimlerinin bir araç stratejisi olarak kullanmışlardır. Bu kadar köklü bir geçmişe sahip olan kartografya geleneğimiz, kahraman ordumuzun rehberliğinde askeri harekâtların planlanması ve icrası aşamalarında modern bir organizasyona kavuşmuştur.

1895 yılında Kartografya Komisyonu olarak kurulan ordumuzun harita teşkilatı, o tarihten bu yana birçok önemli görevi yerine getirmiş ve kritik görevleri yerine getirerek Türk Silahlı Kuvvetlerimizin her kademedeki kartografik ihtiyaçlarını karşılamıştır. 2009-2010 yılları arasında komuta etmekten büyük gurur ve onur duyduğum Harita Genel Komutanlığımız, bugün Harita Genel Müdürlüğü olarak faaliyetlerine büyük bir başarı ile devam etmektedir.”

Bakan Güler Harita Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti


“Ülkemizin kendi sektöründeki en yetkin kuruluşu”

Bakan Güler, kurulduğu günden bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri'ne gerekli her türlü coğrafi bilgi desteğini doğru ve hızlı bir şekilde sağlayan kartografya teşkilatının, bu alanda ülkede birçok kuruluşa da katkı sağladığını söyledi.

Bu çoklu faaliyetlerin Harita Genel Müdürlüğü'nün ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koyduğunu belirten Güler, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ülkemizin alanında en yetkin kuruluşu olan bu şerefli teşkilatın siz değerli mensupları, her iki dostlarımızın da gayret ve gayretleri sayesinde bu tarihi mirasa çok önemli katkılarda bulundunuz ve bulunmaya da devam ediyorsunuz. Önceki dönem ve sizler, harita organizasyonumuz sadece başarılı bir idari yapıya sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda bir aile ve “sosyal bir topluluk” haline gelmiştir. Geçmişte birlikte çalıştığımız değerli komutanlarımıza ve meslektaşlarımıza böylesi bir dostluk ortamını tesis ettikleri için teşekkür ederiz.”

Bakan Güler Harita Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti

Harita Teşkilatı'nın sürekli kendini geliştirerek geleceğe yönelik kararlı adımlar attığını belirten Bakan Güler, şöyle konuştu:

“Gerçekten içinde bulunduğumuz hassas güvenlik bağlamı, her alanda olduğu gibi haritacılık alanında da çok güçlü olmamızı ve coğrafi bilgi sistemlerini en etkin şekilde kullanmamızı gerektiriyor. Bu anlayışla gücümüze güç katacaksınız. Bundan sonra yapacağınız çalışmalarla kahraman ordumuza değer katacak, ülkemizin teknolojik gelişimine önemli katkılarda bulunacaksınız.” Bunu sağlayacağınıza tüm kalbimle inanıyorum.

Bu vesileyle, 129 yıllık şanlı bir geçmişe sahip olan Harita Genel Müdürlüğümüzün değerli personeline, Ordumuzun ve ülkemizin harita ihtiyacının karşılanmasında özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor; Her birinize şükranlarımı sunuyorum.

Sözlerime son verirken, Harita Teşkilatımızın bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm komutanlarımızı, tüm askeri ve sivil personelimizi bir kez daha saygı ve minnetle anmak istiyorum. Bu özel günde bizi bir araya getiren Haritalar Genel Müdürümüz Osman Paşam başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, her birinize sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum. Güvende kal.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir