Avrupa'nın en kirli şehirlerinden biri olan Milano, şehir merkezinde arabaları yasaklıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Belediye Başkanı Sala yasak planı hakkında şunları söyledi: “Şehir merkezindeki lüks arabaların geçit törenini izlemek artık devam edemez.”

REKLAM

İtalya'nın en işlek ve en kirli şehirlerinden biri olan Milano, araçların şehir merkezine girişini yasaklamaya hazırlanıyor.

Belediye Başkanı Giuseppe Sala, 1,4 milyon nüfuslu metropolde gürültüyü ve hava kirliliğini azaltmak istiyor.

Başvurunun kabul edilmesi halinde 2024 yılında yürürlüğe girecek. Yetkililer yasağı uygulamak için güvenlik kameralarını kullanacak.

Milano Avrupa'nın en kirli şehirlerinden biri

Milano, Avrupa'nın en kirli şehirlerinden biridir. İnsan sağlığı açısından risk oluşturan ince parçacıkların yoğunluğundan dolayı hava kalitesi kötüdür.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından güvenli kabul edilen maksimum seviye için kirlilik oranının ortalama 5 μg/m3 (metreküp başına mikrogram) değerini aşmaması gerekmektedir.

Milano'daki kirlilik seviyesi 19,7 μg/m3 olup, güvenli olduğu düşünülen miktarın neredeyse dört katıdır.

Belediye Başkanı Sala geçen hafta bir festivalde sürdürülebilirliği teşvik eden bir konuşma sırasında “Bu küçük bir şey ama aynı zamanda tarihi bir şey” dedi.

Yasağın uygulanması için trafik kayıt altına alınacak ve özel cihazlar kullanılacak araçların Girişi engelleyecek kameralar yerleştirilecek.

Otoparklara, taksilere ve toplu taşıma araçlarına erişimi olan herkes yasaktan muaf olacak.

İzinsiz alana girenlere ceza kesilecek.

Bu adım, şehrin lüks mağazalarının bulunduğu Moda Bölgesi de dahil olmak üzere Milano'nun en işlek bölgelerini daha parlak hale getirecek. yaya bunu gerçekleştirecektir.

Belediye Başkanı Sala ayrıca şunları söyledi: “Ben anti-kapitalist değilim ama dürüst olmak gerekirse merkezdeki süper otomobil geçit töreni artık devam etmemeli.”

Belediye başkanı da bu reformların devam edeceğini söyledi.

Milano'daki sürüş yasağı “saçmalık” olarak eleştirildi

Ancak herkes bu reformdan yana değil. Sesto San Giovanni banliyö belediyesinin belediye başkanı Roberto Di Stefano, trafik Kısıtlamalara ek olarak, “Sala şimdi 2024'ten itibaren hiçbir arabanın dolaşamayacağı bir Milano fikrini öneriyor” diye eleştirdi.

Di Stefano, bu hükmün “sadece Milanlıları değil, her gün işe gitmek zorunda olan gecekondu mahallelerindeki tüm vatandaşları cezalandıran bir saçmalık” olduğunu da sözlerine ekledi.

Stockholm, araçların şehir merkezinde araç kullanmasını yasakladı

Milano, araba yasağı uygulamaya çalışan ilk Avrupa şehri değil. İsveç'in başkenti StokholmBenzinli ve dizel araçların kent merkezine girişini yasakladığını açıklamıştı.

Bu önlem emisyonları azaltmayı ve kirliliği azaltmayı amaçlamaktadır. Stockholm'deki yeni kurallar 31 Aralık 2024'te yürürlüğe girecek.

Paris Olimpiyat Oyunlarından önce bile benzer bir plan üzerinde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir