Apple iPhone için “Çalıntı Cihaz Koruması” özelliği

Apple, özellikle telefonunuzun ve şifrenizin ele geçirilmesi durumunda ödeme bilgilerinize erişimin azaltılmasına yardımcı olacak, iPhone kullanıcıları için yeni bir güncelleme sundu.

REKLAM

Çalınan Cihaz Koruması adı verilen özellik, birisi telefonunuzdaki hassas ayarlara erişmeye veya bunları değiştirmeye çalıştığında iPhone'unuza ekstra bir güvenlik katmanı sunuyor.

Örneğin, birisi Apple'ın anahtar zincirinde saklanan şifrelere erişmeye çalışırsa, telefonun gerçek sahibi olduğunu kanıtlamak için parmak izi veya telefonun yüz tanıma özelliğini de kullanmadığı sürece bunu başaramayacaktır.

Son zamanlarda hırsızların şifre kodlarını zorla veya arkalarından bakarak ele geçirdikleri vakaların sayısı giderek artıyor. Bu sayede şifrenizi ezberleyen hırsızlar telefonunuzu çalabilir ve kilidini açabilir.

Çalınan Cihaz Koruması, Apple'ın mobil işletim sisteminin en son güncellemesi olan iOS 17.3'e dahil edildi.

Wired'a konuşan siber güvenlik uzmanlarına göre Apple'ın bu hamlesi olumlu ve zaten sıkı olan güvenlik önlemlerine bir yenisini daha ekliyor.

Çalınan Cihaz Korumasını açtığınızda, iPhone'unuz eviniz veya iş yeriniz gibi tanıdık bir konumda olmadığında Apple bazı ayarlara ek kısıtlamalar uygular.

Birisi telefonunuzun kilidini açar ve ayarlarınızı değiştirmeye çalışırsa Face ID veya Touch ID kullanması gerekecektir.

Yani hırsız telefonunuzu ve şifrenizi ele geçirdiyse, biyometrik bilgilerinizi de almadığı sürece ayarları değiştiremeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir