AB liderleri görev değişikliğini parlamentonun en üst düzeylerinde görüşmek üzere bir araya geldi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

AB liderlerinin önümüzdeki beş yıl boyunca Avrupa Komisyonu Başkanı, Avrupa Konseyi Başkanı ve Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi rollerini üstlenecek isimleri tartışacakları toplantıda zorlu pazarlıkların yapılması bekleniyor. .

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin bloğun üst düzey yöneticilerine hangi isimlerin atanacağını görüşmek üzere Pazartesi günü Brüksel'de bir araya geleceği toplantı, gergin müzakerelerle dolu olacak.

Gayri resmi zirve sırasında 27 devlet ve hükümet başkanı, önümüzdeki beş yıl boyunca kimin Avrupa Komisyonu Başkanı, Avrupa Konseyi Başkanı ve Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olması gerektiğini tartışacak.

Müzakereler geleneksel olarak hassas bir süreçle yürütülür. Yönetim pozisyonları dağıtılırken siyasi eğilimler, coğrafi kökenler ve cinsiyet dengesi dikkate alınmalıdır.

2019 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri Avrupalı ​​liderleri gözle görülür şekilde yorgun bıraktı. Brüksel bu sefer daha kolay bir yolculuk geçirebilir.

Seçimden sonra fikir birliği pek çok kişinin beklediğinden daha hızlı ortaya çıktı. Konuşulan isimler: Komisyon adına Ursula von der Leyen, Konsey adına António Costa ve Yüksek Temsilci için Kaja Kallas.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir diplomat, “Eğilim bu yönde” dedi. “Hızla netlik ve öngörülebilirlik kazanmaya açık bir ilgi var.”

Hızlı bir çözüme dair büyük umut olmasına rağmen, nihai anlaşma Pazartesi günkü akşam yemeğinde imzalanamayabilir ve 27 Haziran'daki resmi zirveye ertelenebilir.

Avrupa Komisyonu: Ursula von der Leyen

Şubatta Von der Leyen yeniden aday olacağını açıkladığından bu yana Avrupa Komisyonu'nun açık adayı olarak görülüyor. 65 yaşındaki Alman siyasetçi, yürütme organında son beş yıldır sürekli yaşanan krizlerin ardından Parlamentonun yasama faaliyetinin asıl amacına ulaşmasını sağladı.

Aşırı merkezci çalışma tarzı, geniş kapsamlı Yeşil Kartı, çiftçilerin protestolarına anında tepki vermesi ve hepsinden önemlisi İsrail-Hamas savaşına tepkisi; İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu ile el sıkışırken resmedilmesi . Birinci Bu tepki bir zamanlar ikinci dönemine engel olarak görülüyordu.

Ancak merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) Haziran seçimlerinde ezici bir zafer kazanarak 190 sandalye kazanması bu endişeleri bir kenara bıraktı. Von der Leyen, önümüzdeki beş yıl için merkezci bir koalisyon oluşturmak üzere Sosyalistler ve Liberallerle müzakerelere çoktan başladı; Giorgia Meloni'nin sağcı meslektaşları dahil olmadan.

Avrupa Konseyi'nin daimi üyesi Von der Leyen Pazartesi günkü zirveye katılacak, ancak yalnızca üst düzey mevkilerle ilgili görüşmeler başladığında Emekli olacak. Liderlerin onayını alması halinde Avrupa Parlamentosu'nda sorgulanacak ve yerini garanti altına almak için yeni seçilen üyelerin çoğunluğunun (361 oy) desteğine ihtiyacı olacak.

Seçimlerden önce Brüksel, von der Leyen'e olası alternatifleri değerlendiriyor. spekülasyonlarla Ajite ediciydi. Hırvat Andrej Plenković, Rumen Klaus Iohannis ve Yunan Kyriakos Mitsotakis gibi diğer EPP liderlerinin yanı sıra Avrupa Parlamentosu'nun mevcut Başkanı Roberta Metsola'dan da bahsedildi.

Eski İtalya Başbakanı Mario Draghi en çok tartışılan alternatiflerden biriydi. Ancak Fransız yetkililer tarafından von der Leyen'e karşı bir strateji olarak görülen bu öneri, zorlayıcı olarak değerlendirildi. Draghi'nin herhangi bir siyasi partiyle bağlantısı yok ve atanması sözleşmeye dayalı anlaşmayı tamamen bozacak.

AB Konseyi: Antonio Costa

Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) Avrupa seçimlerinde 136 sandalyeyle ikinci oldu. Ancak bu sonuç onların hırslarını azaltmadı.

Merkez sol, yasama yetkisi bulunmayan ancak liderlerin kritik kararlar almak üzere acil toplantılarda bir araya geldiği kriz zamanlarında özel bir önem kazanan AB Konseyi'nin başkanlığını izliyor.

Şu anda bu görevi yürüten Belçikalı liberal Charles Michel, 2,5 yıl üst üste iki dönem görev yaptıktan sonra yeniden seçilemiyor. Michel'in liderliği görüş ayrılığına yol açtı. Avrupa seçimleri 2024 başında başvuru sahibi Başarısız olma girişimi.**

Sosyalistler deneyimli bir ismi öne sürdü: 2015-2024 yılları arasında Portekiz başbakanı olarak görev yapan 62 yaşındaki siyasetçi António Costa. Görev yaptığı süre boyunca Costa, yapıcı tutumu ve cana yakın karakteriyle liderler tarafından takdir edildi.

Ancak Kasım 2023'te kabinesinin bazı üyelerinin lityum madenciliği, yeşil hidrojen ve veri merkezi projelerinin imtiyazında yolsuzluk yapmakla suçlanmasının ardından istifa İktidarda kalması kısa sürdü. Costa'nın bu düzensiz anlaşmalardan bazılarını kolaylaştırdığından şüpheleniliyor.

REKLAM

İstifasından kısa bir süre sonra savcılar, telefon dinleme tutanaklarında António Costa'nın adını Ekonomi Bakanı António Costa Silva ile karıştırdıklarını iddia etti. giriş Onlar yaptı. Bunlar ve diğer hatalar davayı zayıflattı ve Brüksel'deki diplomatlar arasında Costa'nın adının eninde sonunda temize çıkacağı izlenimini yarattı.

AB liderleri tereddüt ederse sosyalist bir alternatif Danimarkalı Mette Frederiksen önde gelen aday olarak değerlendirilebilir ancak üst düzey bir göreve ilgi duyduğunu reddetti. Mario Draghi'nin aynı zamanda Konsey başkanlığı için de düşünülüyor, bu durumda onurunun bir avantaj olacağı belirtiliyor.

Yüksek Temsilci: Kaja Kallas

Avrupa seçimlerinde sandalye sayısı 102'den 80'e düşen liberal grup Renew Europe da hayal kırıklığı yaratan performansına rağmen üst sıralarda yer almaya çalışıyor.

Sosyalistler Konsey'e odaklanırken, Liberaller Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi'yle baş başa kaldı. Bloğun küresel krizlerle mücadelesi nedeniyle bu ofisin önemi arttı, ancak etkinliği oybirliği ilkesi nedeniyle sınırlı kalıyor.

Mevcut temsilci Josep Borrell, 27 üye tarafından paylaşılmayan kişisel görüşlerini ifade ediyor getirmek Diplomatları sık sık hayal kırıklığına uğratan sadık bir sosyalist.

REKLAM

Coğrafya halefini seçerken önemli bir faktör olacak. Komisyon ve Konsey sırasıyla Batı ve Güney Avrupa'ya yönelik olmakla birlikte, Yüksek Temsilcinin Doğu Avrupa'dan bir temsilciye emanet edilmesi gerektiğine inanılmaktadır.

Çifte liberal ve Doğu Avrupa kriteri aday listesini önemli ölçüde daraltıyor ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas'ı mercek altına alıyor. Son iki yılda Kallas, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı AB'nin tepkisinde önde gelen seslerden biri haline geldi. Bloğa Kremlin'e karşı daha sert yaptırımlar uygulamaya çağrıda bulundu ve Batılı müttefiklerini Kiev'e söz verdikleri mühimmatı teslim etmedikleri için azarladı.

Politikaları bir zamanlar çok sert ve Baltık merkezli olarak görülüyordu, ancak bunlar Ukrayna'daki savaşın sert gerçekliğini temsil ediyor argümanı kendi lehine değiştirdi. Kendisi artık AB'nin bir sonraki dış politika temsilcisi olmaya ciddi bir aday. Atanması halinde Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika gibi diğer bölgeler hakkında da ikna edici bir şekilde konuşabildiğini göstermesi gerekecek.

Bir diplomat, “Bu kimsenin kırmızı çizgisi değil” dedi. “Yüksek Temsilcinin konumu büyük ölçüde üye devletler tarafından verilen yetkiye göre belirleniyor.”

Bir Liberal aday daha kısa boylu bir süre önce başbakanlık ofisinden istifa Belçikalı Alexander De Croo. Ancak Batı Avrupalı ​​kökenleri ona karşı işleyebilir. Eski bir Avrupa Parlamentosu üyesi ve şu anda Polonya Dışişleri Bakanı olan Radoslaw Sikorski, Yüksek Temsilcinin Ukrayna'nın güçlü bir destekçisi olarak tanımına uyuyor. Ancak kendisinin EPP'ye bağlı olması nedeniyle atanması, liderleri tekrar müzakerelere dahil edecek.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir