AB, İsrail saldırısı nedeniyle İran'a yönelik yaptırımları genişletecek

Borrell, AB'nin Rusya'ya İHA tedarikini engellemek amacıyla İran'a yönelik yaptırımları genişleteceğini ve bunun füze tedarikini ve “İran'ın Orta Doğu'daki temsilcilerine” teslimatı da içereceğini söyledi.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin İsrail'e yönelik saldırısı nedeniyle İran'a yönelik mevcut yaptırımlara yenilerinin eklenmesi için çalışmalara başlayacağını duyurdu.

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarına ilişkin olağanüstü çevrimiçi toplantıda bir araya geldi.

İki saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Borrell, “Bugün İran'ın saldırılarına karşı İsrail'in yanında olduğumuzu ısrarla teyit ediyorum.” dedi.

Borrell, bazı üye ülkelerin Tahran'a yönelik yaptırımların genişletilmesini istediğini ve Birliğin diplomatik servisinin bu öneri üzerinde çalışmaya başlayacağını söyledi.

Josep Borrell, teklifin İran'ın insansız hava araçlarının Rusya'ya tedarikini engellemeyi amaçlayan yaptırımları genişleteceğini, füze tedarikini içereceğini ve aynı zamanda “İran'ın Orta Doğu'daki temsilcilerine” teslimatı da içerebileceğini söyledi.

Gazze'deki durumun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Borrell, ateşkesin acil ve sürdürülebilir bir şekilde sağlanması, tutukluların serbest bırakılması ve insani durumun iyileştirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Devrim Muhafızları terör örgütleri listesine girecek mi?

Borrell, Avrupa Birliği'nin İran Devrim Muhafızları'nı da terör örgütleri listesine dahil etmeyi değerlendireceğini, zira İran Devrim Muhafızları'nın henüz AB üyesi hiçbir ülkede bir terör eylemiyle ilişkilendirilmemesi nedeniyle böyle bir adımın zor olacağını vurguladı.

İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı. İsrail ayrıca İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini söyledi.

İran, 13 Nisan'da yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik füze ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı başlattı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleriyle önlendiğini ancak bir füzenin güneydeki askeri üsse isabet ettiğini açıkladı.

AB daha sonra saldırıları kınadı ve bazı AB ülkeleri İran'ın büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir