2024 turizm hedefi: 60 milyon turist, 60 milyar dolar gelir

Turizm sektörü temsilcileri “Turizm Haftası” dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

Bağlıkaya, ülkeler ve insanlar arasında barış köprülerinin kurulmasında turizmin önemli rol oynadığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Günümüz dünyasında her yıl 1,5 milyara yakın uluslararası seyahat yapılıyor. İstihdam yaratması ve katma değeri açısından son derece stratejik bir turizm olan turizm, eklenen yapı, dünya çapında rekabet edebiliyor.” “Her geçen gün artıyor” dedi.

Türkiye'de turizm büyümesinin 2024 yılında da devam etmesinin beklendiğini belirten Bağlıkaya, kaynak pazar olarak Türkiye'ye yönelik rezervasyonlarda ciddi artışlar yaşandığını ve ziyaretçi sayısı dağılımının ağırlıklı olarak 3-4 ilde yoğunlaştığını söyledi.

Firuz Bağlıkaya şöyle devam etti:


“Bu durumu değiştirip, harcaması yüksek gelir grubundan ziyaretçiyi ülkemize çekmeliyiz. Yine gelirlerimizi artırmak için kültür, sağlık, turizm gibi katma değeri yüksek turizm türlerinin payının arttırılması önemli. konferanslar ve gastronomi konusunda bu fikirden yola çıkarak “Turizmin Yüzyılı” projesini hayata geçirdik. Hedefimiz ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan turizmin ülkemizin dört bir yanına ve tüm yıl boyunca yayılmasını sağlamaktır. . Ülkemize yurt dışından daha fazla turist getirmek ve turizmi 12 aya ve ülke geneline yayarak turizm gelirlerimizi artırmak için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.”


“Turizm, ülkemizin geleceğini belirleyen lokomotif sektörlerin başında geliyor.”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, uluslararası turizm rekabetinin yoğun olarak yaşanmasının beklendiği 2024 yılında turizm sektörünün öneminin ve görevinin daha da artacağını belirterek, şöyle konuştu: “TÜRSAB olarak üyelerimizle birlikte tüm gücümüzle çalışıyoruz. Seyahat acentası sektörünün 60 milyar dolar gelir ve 60 milyon turist hedefine ulaşması için Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “Görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olarak çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye'nin gelecekte 100 milyon ziyaretçiye ulaşma hedefi dikkate alındığında Türkiye'de turizmin öneminin daha da artacağını kaydeden Bağlıkaya, şunları kaydetti:

Bu hedeflerle Türkiye genelinde 1,5 milyona ulaşan turizm istihdamının en az iki katına çıkmasını bekliyoruz. Turizm bu nedenle ülkemizin geleceğini belirleyen lokomotif sektörlerden biri olmaya devam edecektir. “Birlikte yeni başarılara imza atacağımız inancıyla, tüm turizm paydaşlarının Turizm Haftasını canı gönülden kutluyor, başarılı bir sezon diliyoruz.”


“Turizm yatırımlarının toplam maliyeti 90 milyar dolar civarında”

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, “Turizm Haftası”nı umut dolu duygularla kutladıklarını söyledi.

Eresin, şöyle konuştu: “Türk turizminin rekabet gücünü artıran ve bu gücü sürdürülebilir kılan öncü temelleri bir araya getirdiğimiz için çok mutlu olduğumuzu vurgulamak isterim. Türk turizminin toplam turist sayısı 50 milyona ulaştı. 85 bin yataktan 2 milyon 1,5 milyon yatak Turizme yatırım “Bugün toplam maliyet 90 milyar dolar civarına, istihdam edilen kişi sayısı da 1,5 milyon civarına çıktı.”

Türkiye'nin 2024 ziyaretçi sayısı ve turizm geliri hedeflerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı hedefleriyle uyumlu olduğunu vurgulayan Eresin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu yıl hedefimiz 60 milyar dolar turizm gelirine ve 60 milyon turiste ulaşmak. Turizm sektörünün hedeflerine ulaşarak cari açığı doldurmaya devam edeceğine, ekonomiye, istihdama ve ülkenin kalkınmasına güçlü destek sağlamaya devam edeceğine inanıyoruz. Avrupa'nın İstanbul'a ilgisi yavaş yavaş toparlanıyor. Japonya ve Çin pazarlarında da yüksek oranlı artışlar, Uzakdoğu pazarlarında da geri dönüşün başladığını gösteriyor. 2024 yılında uluslararası turizm fuarlarından gelen sinyaller de beklentilerimizi doğruluyor. “2019 yılında otel doluluklarında artış olacağını umuyoruz.”


“Avantajları olan bir ülkeyiz”

Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği (USTUD) Başkanı Adviye Bergemann, Türkiye'nin çok farklı dinamiklere sahip bir ülke olduğunu belirterek, “Sektör 2024 için daha temkinli hedef ve planlar belirledi.”

Bergemann, “Bizim dileğimiz daha iyi bir yıl geçirmek ve yılı yüksek doluluk oranlarıyla tamamlamak. Lüks turizmde Avrupa önceki yıllara göre çok daha iyi durumda. Birçok avantaja sahip bir ülke. Bunlara odaklanarak tüm turizm profesyonellerine büyük fırsatlar sunabiliriz.” “Güzel bir sezon geçirmenizi diliyor, Turizm Haftası'ndaki tüm meslektaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir