İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır

İstiklal Marşı Niçin, Neden Yazılmıştır – Kısaca Özet

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 tarihinde açıldığı sıralarda ülke topraklarının büyük kısmı düşman devletlerin işgali altındadır. Yayın yapan gazete, dergi ve benzeri yayın organları hazırladıkları bültenler ile halkın işgal güçlerine karşı daha güçlü ve dirayetli olmalarını sağlamak için cesaret verici yazılar yayınlar.

İstiklal Marşı da halkın ve ordunun moral gücünü yükselteceği düşünülerek gündeme getirilmiştir.

Aralık 1920 sonlarına doğru Ankara’ya gelen Akif eğitim bakanı Hamdullah Suphi ‘ nin 5 Şubat 1921 tarihli mektubuyla aldığı İstiklal Marşı siparişi için şimdilerde müze olan Hacettepe’ nin arkasındaki Tacettin Dergâhındaki odasına çekilerek marşı yazmaya başlar.

İstiklal Marşı 17 Şubat 1921 tarihinde Hakmiyeti Milliye, Sebilürreşat’ ta yayınlanır. Her mısrada Türk ve İslam ruhunun ulvi mübarek hisleri titreyen bu abide-i sanatı, kemal-i hürmet ve mübahatla (övünçle) derc ediyoruz.(yayımlıyoruz)

İstiklal Marşı 17 Şubat 1921 tarihinde Hakmiyeti Milliye, Sebilürreşat’ ta yayınlanır.

İstiklal Marşımızın yazılışı hakkında sizlerde görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır” üzerine 66 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>