Aöf Koşullu Geçer Not Nedir Koşullu Geçmek Ne Demek

Açıköğretim Koşullu Geçer Not Nedir

Aöf Koşullu Geçmek Ne Demek

Aöf Dc Notu

Aöf sınav sonucu ne demek AA, AB, BA, BB, BC, CB, CC, CD, DC, DD, FF geçer mi, ders notları ne anlama geliyor, geçtim mi kaldım mı?

Aöf – Açıköğretim Fakültesi bu sene itibari ile yeni sisteme geçiş yaptı. Bununla birlikte sınav soruları olduğu gibi sınıf geçme yönetmeliklerinde de bir takım değişiklikler meydana geldi. Bunda öğrencilerin en çok merak ettiği kısım ise koşullu geçer not alma. Peki koşullu geçmek ne oluyor işte cevabı..

- Direk geçer harf notu “CC” dir.

- Direk kalır ders notu ise “FF” dir. Bu ders notunu aldığınız dersi tekrar almak zorunda kalırsınız.

- Ortalaman 2 ve üzerinde olursa “CD DC DD” notlarından geçersin

- Ortalam 2 nin altında olursa “CD DC DD” notları aldığınız dersleri tekrar alırsınız.

AA 90-100 Arası
BA 85-89 Arası
BB 75-84 Arası
CB 70-74 Arası
CC 60-69 Arası
DC 50-59 Arası
FF 49 ve aşağısı

AA 4,00

AB 3,70

BA 3,30

BB 3,00

BC 2,70

CB 2,30

CC 2,00

CD 1,70

DC 1,30

DD 1,00

FF 0,00

Bu tabloya göre ortalamanızı hesaplayabilirsiniz.

aöf koşullu geçer not nedir, koşullu geçme ne demek, aöf dc notu geçer mi, açıköğretim fakültesi kredili sistem

Aöf Koşullu Geçer Not Nedir Koşullu Geçmek Ne Demek

Açıköğretim koşullu ders geçme, adı üzerinde bir şarta bağlı ders geçme demektir. Bu şart da yıl sonu not ortalamanızın en az 2 olması demektir.

AÖF sınavları sonucunda, CC ile DD arasında dersleriniz varsa, bu ders ortalamalarınız 50′den az ancak 35′ten yukarı demektir. Yani anlaşıldığı üzere bu derslerden başarısız olduğunuz anlamına gelir.
Ancak; diğer derslerinizin ortalaması 50′den yukarı ise, bu derslerden geçme şansı tanınır. Yani yüksek aldığınız derslerden, düşük aldığınız derslere not taşıması yapılır diyebiliriz lafın gelişi.
Bağlamak gerekirse; eğer yıl sonu ders notlarınız 2′nin üzerinde ise, koşullu olduğunuz derslerden de otomatik olarak geçersiniz. Bu dersleri önümüzdeki yıllarda görmezsiniz. Ancak not ortalamanız 2′den düşükse, bu dersleri önümüzdeki sene (buraya dikkat: önümüzdeki dönem değil, önümüzdeki sene) göreceğiniz anlamına gelir.
AA ile CC arasında aldığınız dersleri ise, kayıtsız şartsız geçtiniz demektir. Bu dersler, diğer derslerden ne kadar başarısız olursanız olun, bir daha karşınıza çıkmayacak demektir.
FF aldığınız ders ise, 35′ten daha aşağı bir not ortalamasına sahip olduğunuzu gösterir. FF aldığınız ders, koşullu olarak geçilemez. O dersi, kesinlikle seneye tekrar alacak, o dersten tekrar sınava gireceksiniz demektir.

Aöf Koşullu Geçer Not Almak hakkında aklınıza takılanları ve sorularınızı aşağıdaki mesaj bölümünden iletebilirsiniz.

Aöf Koşullu Geçer Not Nedir Koşullu Geçmek Ne Demek” üzerine 52 düşünce

 1. hasan

  bu yıl ilk dönemden 3 dersim , ikinci dönemden ise 4 dersim cd , dd, dc gibi notlarla ortalamam ikinin altında olduğu için kaldı. şimdi ben önümüzdeki yıl ilk yarıda kalan 3 dersimin ortalamasını 2 nin üzerinde yaparsam ikinci dönem göreceğim 4 ders için sınava girmeme gerek kalmıyormu ?

  Yanıtla
 2. ebru

  güz dönemi koşullu geçer 2 dersim var fakat not ortalamam 2 üstü genede bahar dönemine bakılacakmı???

  Yanıtla
 3. isimsiz

  Arkadaşlar DC ise dersleriniz ve ortalamaniz 2den yukariysa onlari geçersiniz.. Ama dd olan ders geçilmez diye biliyom.

  Yanıtla
 4. yasemin

  Bn 4. Sinif ogrencisyim alttan 4 dersim gecen sene biymesi lazidi ama uzadi bu 4 derste de 2 sarti var mi acaba dc olan derslerimi alirmiyim cvplarsanz sevinirim

  Yanıtla
 5. NİZAM

  GNO 1,86 BU DÖNEM 4 DERSDEN GİRİYORUM ORTALAMAN 2 ÜZERİ OLURSA MEZUN OLABİLİYORMUYUM BAHAR DÖNEMİNDEN 3 DERS DC VEYA DD (4 SINIF ÖĞRENCİYİM)

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>