Aöf Koşullu Geçer Not Nedir Koşullu Geçmek Ne Demek

Perşembe, 23 Ocak 2014, 18:35 | Eğitim | 97 Comments | Read 112630 Times
by admin

Açıköğretim Koşullu Geçer Not Nedir

Aöf Koşullu Geçmek Ne Demek

Aöf Dc Notu

Aöf sınav sonucu ne demek AA, AB, BA, BB, BC, CB, CC, CD, DC, DD, FF geçer mi, ders notları ne anlama geliyor, geçtim mi kaldım mı?

Aöf – Açıköğretim Fakültesi bu sene itibari ile yeni sisteme geçiş yaptı. Bununla birlikte sınav soruları olduğu gibi sınıf geçme yönetmeliklerinde de bir takım değişiklikler meydana geldi. Bunda öğrencilerin en çok merak ettiği kısım ise koşullu geçer not alma. Peki koşullu geçmek ne oluyor işte cevabı..

– Direk geçer harf notu “CC” dir.

– Direk kalır ders notu ise “FF” dir. Bu ders notunu aldığınız dersi tekrar almak zorunda kalırsınız.

– Ortalaman 2 ve üzerinde olursa “CD DC DD” notlarından geçersin

– Ortalam 2 nin altında olursa “CD DC DD” notları aldığınız dersleri tekrar alırsınız.

AA 90-100 Arası
BA 85-89 Arası
BB 75-84 Arası
CB 70-74 Arası
CC 60-69 Arası
DC 50-59 Arası
FF 49 ve aşağısı

AA 4,00

AB 3,70

BA 3,30

BB 3,00

BC 2,70

CB 2,30

CC 2,00

CD 1,70

DC 1,30

DD 1,00

FF 0,00

Bu tabloya göre ortalamanızı hesaplayabilirsiniz.

aöf koşullu geçer not nedir, koşullu geçme ne demek, aöf dc notu geçer mi, açıköğretim fakültesi kredili sistem

Aöf Koşullu Geçer Not Nedir Koşullu Geçmek Ne Demek

Açıköğretim koşullu ders geçme, adı üzerinde bir şarta bağlı ders geçme demektir. Bu şart da yıl sonu not ortalamanızın en az 2 olması demektir.

AÖF sınavları sonucunda, CC ile DD arasında dersleriniz varsa, bu ders ortalamalarınız 50’den az ancak 35’ten yukarı demektir. Yani anlaşıldığı üzere bu derslerden başarısız olduğunuz anlamına gelir.
Ancak; diğer derslerinizin ortalaması 50’den yukarı ise, bu derslerden geçme şansı tanınır. Yani yüksek aldığınız derslerden, düşük aldığınız derslere not taşıması yapılır diyebiliriz lafın gelişi.
Bağlamak gerekirse; eğer yıl sonu ders notlarınız 2’nin üzerinde ise, koşullu olduğunuz derslerden de otomatik olarak geçersiniz. Bu dersleri önümüzdeki yıllarda görmezsiniz. Ancak not ortalamanız 2’den düşükse, bu dersleri önümüzdeki sene (buraya dikkat: önümüzdeki dönem değil, önümüzdeki sene) göreceğiniz anlamına gelir.
AA ile CC arasında aldığınız dersleri ise, kayıtsız şartsız geçtiniz demektir. Bu dersler, diğer derslerden ne kadar başarısız olursanız olun, bir daha karşınıza çıkmayacak demektir.
FF aldığınız ders ise, 35’ten daha aşağı bir not ortalamasına sahip olduğunuzu gösterir. FF aldığınız ders, koşullu olarak geçilemez. O dersi, kesinlikle seneye tekrar alacak, o dersten tekrar sınava gireceksiniz demektir.

Aöf Koşullu Geçer Not Almak hakkında aklınıza takılanları ve sorularınızı aşağıdaki mesaj bölümünden iletebilirsiniz.

97 responses to "Aöf Koşullu Geçer Not Nedir Koşullu Geçmek Ne Demek"

 1. Çs. diyor ki:

  Ara sınavda ff olan dersim
  Finalde cc veya cb ise geçebilirmiyim

 2. Hakan Korkmaz diyor ki:

  Evet geçersin.Geçen sene DC.DD.CD olan derlerim.Bu sene karşıma çıkmadı.Çünkü geçen yıl sonu ortalamayı 2.00 yaptığımdan ortalamadan kurtardım.O yıl içerisindeki son dönemde BAŞARILI Yazıyorsa o dönemin dc.dd ve cd sini geçmiş oluyosun.Yeterki genel not ortalaması 2.00 olsun. FF hariç tüm dersleri geçmiş olursun.Sorusu olan hakankorkmaz98@gmail.com adresine yazsın.

 3. ayça kuşak diyor ki:

  bu sene birinci donem derslerim hep dc dd not ortalamam 2.00 ın altında oldugu için tekrar yazıyo. bu dönem not ortalamamı 2.00 yaparsan gecen dönemki derslerimi gecebilirmiyim?

 4. nermin fidan diyor ki:

  güz dönemim ortalam 2.02 başarılı yazıyor
  bahar döneminde yeni ders seçer iken iki tane cd ve dd notum var acaba o dersleri alacakmıyım cevap verir iseniz sevinirim

 5. kayhan Doğan diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben aöf adalet bölümü 2. sınıf ögrencisyim. benim GNO 1.94 dönem sonu ise alacagım ders sayısı 45 krediyi geçmektedir yani 13 dersim var mezun olmak için . Ben 13 dersin 13 ünü alamıyorum. sadece 11 ine kredim yatiyor diger 2 dersi alamayacagım. Alamadıgım 2 dersi şartlı geçmiştim. ben bu 11 dersi verip ve GNO sını 2.00 üstüne çıkarırsam bu yıl mezun olabilir miyim?

  bürodaki görevliler 2 dersi alamadıgın mezun olmazsın diyorlar ama arkadaşlarım öle demiyor. Yardımcı olur musunuz;?

 6. akkadın diyor ki:

  Bahar doneminekayit yaptırırken ff olan
  Dersi ekle sil mi yaptirmak gerekir mi